MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Mini festiwal RETROspekcje w Chatce Żaka zakończony

Fot. zdjęcie własne

ETROspekcje już za nami. Chatka Żaka na dwa listopadowe wieczory zamieniła się w enklawę lat 50. i 60. XX wieku. W programie znalazły się pokazy mody, warsztaty, a nawet potańcówka!

W dniach 22 i 23 listopada ACKiM UMCS Chatka Żaka była miejscem organizacji mini festiwalu RETROspekcje 2021. Wydarzenie przeniosło wszystkich odwiedzających w szalone lata 50. i 60. – czas eksplozji młodzieńczej energii oraz życia studenckiego. Na festiwalu nie zabrakło akcentów zarówno polskich, jak i amerykańskich.

Pierwszy dzień wydarzenia skupiał się przede wszystkim na pokazie mody pod hasłem „Nie tylko pin-up”. Modelki i modele z Fundacji Belriguardo zaprezentowali widzom różnorodne kreacje pochodzące z lat 50. i 60. Podczas występu oglądający mogli nie tylko zobaczyć charakterystyczne wówczas trendy – zarówno te rodzime, jak i zagraniczne, usłyszeć muzykę minionych dekad, ale też zaczerpnąć modowych inspiracji. Dodatkowo, okazało się, że występujące na scenie osoby są także tancerzami.Na koniec pokazu mody odbyła się prezentacja tańca z omawianej dekady w wykonaniu wcześniej wspomnianych modeli i modelek. Następnie wszyscy uczestnicy festiwalu zostali zaproszeni na warsztaty taneczne o wiele mówiącej nazwie „Let’s twist again!”. Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu widzowie mogli przenieść się w czasie oglądając projekcję z cyklu „Kino retro” w dużej sali widowiskowej Chatki Żaka.

Drugi dzień RETROspekcji także obfitował w ciekawe wydarzenia.  Pierwszym z nich była prelekcja pt. „Mid-century modern, czyli design, który wraca”. Wykład poświęcony był wnętrzarskim trendom z połowy XX wieku oraz obecnym powrocie do dawnej mody. Następnie widzowie zostali zaproszeni na kontynuację warsztatów tanecznych „Let’s twist again”. Zwieńczeniem mini festiwalu RETROspekcje była prywatka w Chatce Żaka w rytm hitów z lat 50. i 60. Uczestnicy potańcówki mieli więc okazję wykorzystać umiejętności taneczne zdobyte na wcześniejszych warsztatach.

Festiwal oraz wszystkie towarzyszące mu wydarzenia były realizowane w ramach programu „Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka”.

Korekta: Martyna Kaczmarczyk