MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Minister zdrowia przedstawił nowe obostrzenia

Źródło: https://www.flickr.com/photos/premierrp/51070594971 fot. Adam Guz/KPRM

Adam Niedzielski przedstawił alertowy pakiet obostrzeń związany z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa. Wprowadzone ograniczenia nie będą tak drastyczne jak te znane z wcześniejszych fal pandemii. Dotyczą one podróży z państw ryzyka oraz limity obowiązujące w miejscach publicznych takich jak lokalne gastronomiczne, czy kościoły.Obostrzenia obowiązywać mają od 1 do 17 grudnia. 

W związku z wykryciem nowego wariantu koronawirusa Polska wprowadza zakaz lotów z siedmiu państw: RPA, Botswany, Lesotho, Eswatini, Mozambiku, Namibii oraz Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów będą musiały poddać się 14-dniowej kwarantannie, bez możliwości zwolnienia z niej po zrobieniu testu na koronawirusa. Zmieniają się także zasady kwarantanny dla osób z państw poza Schengen. Kwarantanna dla nich zostanie wydłużona z 10 do 14 dni, z możliwością zwolnienia od 8. dnia po przejściu testu PCR. 

– Można powiedzieć, że jesteśmy w apogeum czwartej fali. Spodziewamy się, że te wzrosty wyhamują i będą się utrzymywały, ale myślimy też o optymistycznym scenariuszu i ta liczba będzie spadała. Niestety, w ostatnim dniach pojawił się nowy element, który z naszego punktu widzenia może być game changerem, elementem, który zupełnie zmienia to czego się spodziewaliśmy. To oczywiście nowa mutacja – omikron – mówił minister zdrowia na poniedziałkowej konferencji. 

Oprócz ograniczeń dla podróżnych wprowadzone zostaną także restrykcje krajowe. W kinach, teatrach, ośrodkach kultury, kościołach, obiektach sportowych oraz na koncertach obowiązywać będzie limit 50% obłożenia zamiast dotychczasowych 75%. Zmniejszy się także limit osób na uroczystościach i zgromadzeniach ze 150 do 100 osób. W wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi obecnych będzie mogło być 250 osób. W siłowniach, klubach i muzeach przebywać będzie mogła 1 osoba na 15 mkw. 

Nowe obostrzenia nie dotyczą bezpośrednio studentów. Oznacza to, że nadal mogą być prowadzone zajęcia w trybie stacjonarnym lub hybrydowym. Decyzje odnośnie funkcjonowania szkół wyższych podejmowane są przez rektorów poszczególnych uczelni. 

Czy możliwe są większe ograniczenia? 

Kilka dni temu w RMF FM Adam Niedzielski pytany o to, dlaczego rząd nie wprowadza  lockdownu, odparł, że dzięki szczepieniom obecnie mniejsze jest obciążenie służby zdrowia. Minister zwrócił także uwagę na fakt społecznego zmęczenia obostrzeniami. 

– Na pewno wiemy w tej chwili, że restrykcje są mało skutecznym środkiem ograniczenia wzrostu pandemii – oświadczył szef resortu zdrowia. – Ja nie mówię o przeszłości, kiedy poziom dyscypliny społecznej był większy, tylko teraz, kiedy zmęczenie pandemią, zmęczenie m.in. restrykcjami, doświadczeniami wszystkimi jest o wiele większe – dodał. 

Nowy wariant koronawirusa 

Omikron został pierwszy raz zgłoszony 24 listopada w Republice Południowej Afryki. Według danych z RPA przebieg choroby jest łagodny, dotychczas żaden z pacjentów nie wymagał hospitalizacji. Zakażeniu częściej ulegają osoby młode, a do typowych objawów należą: silne zmęczenie, bóle głowy czy drapanie w gardle. 

-Gdyby ten wariant zebrał naprawdę poważne mutacje, to przestałby istnieć. Nie może i nie ma w tej chwili mutacji całkowicie zmieniających jego strukturę. Dlatego więc wniosek jest prosty: szczepionki, które posiadamy, będą przed nim chroniły. Oczywiście mowa o ciężkim przebiegu i zgonie, bo od początku powtarzałem, że szczepienia nie chronią przed zakażeniem- mówił wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał także, że w przypadku Omikronu mamy do czynienia z medialną histerią i nie ma powodów do paniki. 

Korekta: Magdalena Sadłowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *