MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Mistrzostwa Europy 2021 w siatkówce mężczyzn: poznaliśmy wyniki losowania fazy grupowej

Fot. Pixabay

Reprezentacje Serbii, Belgii, Ukrainy, Grecji i Portugalii – oto rywale, z jakimi przyjdzie się zmierzyć reprezentacji Polski. Losowanie grup mistrzostw Europy 2021 odbyło się w Helsinkach. Finlandia wraz z Polską, Estonią i Czechami będzie współgospodarzem sportowej imprezy. Tytułu mistrza Europy będą bronić Serbowie, którzy dwa lata temu pokonali w finale Słoweńców. Reprezentacja Polski zdobyła wówczas brązowy medal.   

Pomimo, że do wrześniowych rozgrywek pozostało jeszcze kilka miesięcy, a Polscy siatkarze obecnie sprawdzają swoje umiejętności i predyspozycje na włoskiej ziemi w ramach Ligii Narodów, warto na chwilę się zatrzymać by poznać grupowych rywali reprezentacji Polski w ramach mistrzostw Europy 2021.  

Tegoroczny kalendarz siatkarskiej rywalizacji opiewa na szereg ważnych i widowiskowych imprez – mistrzostwa Europy 2021 są jedną z nich. Mecz otwarcia odbędzie się 1 września w Finlandii (Tampere), złotych, srebrnych i brązowych medalistów poznamy kilkanaście dni później – 19 września. Po raz pierwszy w historii turniej będzie zorganizowany w czterech różnych krajach – Finlandii, Polsce, Estonii i Czechach. Warto jednak dodać, że będzie to dotyczyło jedynie fazy grupowej, faza pucharowa zostanie rozegrana na terenie Polski i Czech, półfinały, mecz o 3 miejsce i finał już tylko i wyłącznie w Polsce (Katowice). 

Do rywalizacji przystąpią 24 zespoły. O najwyższe cele oprócz krajów gospodarzy, powalczy osiem najlepszych ekip ostatnich mistrzostw (Serbia, Rosja, Belgia, Włochy, Francja, Słowenia, Niemcy i Ukraina) oraz 12 reprezentacji wyłonionych w trakcie eliminacji (Holandia, Bułgaria, Turcja, Łotwa, Słowacja, Czarnogóra, Portugalia, Chorwacja, Macedonia Północna, Hiszpania, Grecja i Białoruś). 

Zgodnie z regulaminem gospodarze turnieju od razu zostali rozstawieni w poszczególnych grupach (A, B, C i D). Dodatkowo w trakcie ceremonii losowania reprezentacje gospodarzy – zgodnie z przywilejem wynikającym z decyzji Zarządu CEV, mieli możliwość dobrania sobie po jednym przeciwniku, z którym chcieliby się zmierzyć. Polska wybrała reprezentację Belgi, Czesi wytypowali Włochów, Finlandia Rosję, a Estonia Łotwę.  

Tuż po losowaniu na gorąco z włoskiego Rimini, trener reprezentacji Polski – Vital Heynen skomentował wybór reprezentacji Belgii. – Jak widzieliście w naszej grupie mamy Belgię. Wybrałem Belgię z różnych powodów. Po pierwsze to mój kraj i to oczywiste, że lubię mieć ich przy sobie. Byłem trenerem tej drużyny, znam ich, więc jest mi też łatwiej się przygotować. To wciąż mocna drużyna – nie na poziomie Rosji, którą też mogliśmy wybrać, ale zdecydowaliśmy się na Belgię – skomentował szkoleniowiec.  

Następnie rozpoczęło się losowanie pozostałych 16 drużyn podzielonych wcześniej zgodnie z rankingiem CEV, na cztery koszyki, z zaznaczeniem, że Serbia i Słowenia, mistrz i wicemistrz Europy, nie mogą trafić do jednej grupy.  

Ostateczny podział na grupy mistrzostw Europy 2021 prezentuje się następująco: 

Grupa A (Kraków, Polska): Polska, Belgia, Serbia, Ukraina, Grecja, Portugalia 

Grupa B (Ostrava, Czechy): Czechy, Włochy, Słowenia, Bułgaria, Białoruś, Czarnogóra 

Grupa C (Tampere, Finlandia): Finlandia, Rosja, Holandia, Turcja, Hiszpania, Macedonia 

Grupa D (Tallin, Estonia): Estonia, Łotwa, Francja, Niemcy, Słowacja, Chorwacja 

Vital Heynen skomentował również pozostałych rywali przydzielonych reprezentacji Polski do Grupy A: – Dodatkowe drużyny to: Serbia – mistrzowie Europy i myślę, że najtrudniejszy przeciwnik; Ukraina – bardzo dobra, rozwijająca się i trudna; Grecja i Portugalia – trafiło nam się południe Europy. Uważam, że Grecja, ale też i Portugalia mogą wystawić dobre drużyny, przeciw którym będziemy musieli dobrze zagrać, ale są w naszym zasięgu. Sądzę więc, że to “normalna” grupa, a cel jest zawsze prosty – jeśli jesteś w grupie, to chcesz ją wygrać.  

Z każdej grupy do dalszej fazy awansują po 4 zespoły. W 1/8 finału rywalami drużyn z grupy A będą zespoły z grupy C, natomiast ekipy z grupy B będą rywalizować z reprezentacjami z grupy D. Rywalizacja toczyć się będzie na prostych zasadach – zwycięzca gra dalej, przegrany będzie musiał przełknąć gorycz porażki. Już teraz, życzymy powodzenia reprezentacji Polski! 

Korekta: Martyna Kaczmarczyk 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *