MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Mistrzyni dla młodzieży. Spotkanie z Agnieszką Holland

Fot. Kinga Prvanović/ Facebook

KorczakW ciemnościPokot czy Obywatel Jones – to tylko kilka z licznych filmów współtworzonych przez Agnieszkę Holland, które zdobyły uznanie wśród krytyków filmowych oraz widzów. Czy zdobyta wiedza na studiach miała jakiekolwiek przełożenie w trakcie realizowanych filmów? Łatwiej jest reżyserować filmy samemu czy z drugim reżyserem? Na te pytanie odpowie sama reżyserka już 25 lutego w trakcie spotkania online.

.

Agnieszka Holland to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich reżyserek. Jej twórczość znana jest niemal przez każdego Polaka. Filmy realizowane przez polską reżyserkę związane są z kinem moralnego niepokoju i skupiają się na człowieku uwikłanym w pułapkę systemu, uciekającym przed złem, walczącym o nadanie życiu sensu. Filmy Holland były m.in. trzykrotnie nominowane do nagrody Oscara, zdobyły nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Nagroda FIPRESCI za Aktorów prowincjonalnych), Złotego Lwa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za Obywatela Jonesa, czy Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za film Pokot. Sama reżyserka została nagrodzona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Gloria Artis – Zasłużony Kulturze” czy tytułem Doctor honoris causa Uniwersytetu Brandeis w Waltham oraz Wydziału Filmu i Telewizji Akademii Sztuk Scenicznych (FAMU) w Pradze. 

.

Tworzenie filmów cenionych na całym świecie, trudnych w odbiorze, a jednocześnie tak chętnie oglądanych przez widzów musi wymagać nie lada zdolności artystycznych oraz dużego warsztatu. O twórczość, poglądy inspiracje oraz rady zapytają Agnieszkę Holland już 25 lutego 2021 r. uczennice Szkoły Poligraficznej – Małgorzata Lipska oraz Kinga Prvanović. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15:00 i będzie odbywało się za pośrednictwem platformy Microsoft Teams. “Wstęp” wolny.

.

Link do spotkania na MS Teams.

Wydarzenie można śledzić także na Facebooku.

.

Korekta: Joanna Mróz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *