MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

MŚ Sztafet: Polacy z pięcioma medalami!

Mistrzostwa Świata w Sztafetach 2021

Fot. Pexels/ Pixabay

Zakończyły się tegoroczne Mistrzostwa Świata Sztafet Lekkoatletycznych. Wydarzenie odbywało się 1 i 2 maja na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Impreza była jednocześnie szansą na zdobycie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Polscy reprezentanci podczas dwóch dni rywalizacji zaprezentowali się znakomicie zdobywając pięć medali: dwa złote i trzy srebrne.

Pierwszego dnia rywalizacji odbyły się dwa finały z udziałem Polaków. Złoty medal wywalczyła sztafeta mieszana 2x2x400 m z udziałem Patryka Dobka i Joanny Jóźwik. Nasi reprezentanci kontrolowali ten bieg i ze sporą przewagą dobiegli do mety z czasem 3:40,92.

Drugi finał tego dnia rozegrał się w nietypowej, eksperymentalnej konkurencji. Była to mieszana sztafeta płotkarska, w której ze względów organizacyjnych (bieg w przeciwnych kierunkach) wzięły udział tylko trzy reprezentacje. Polska drużyna w składzie: Zuzanna Hulisz, Krzysztof Kijan, Klaudia Wojtunik i Damian Czykier ostatecznie zdobyła srebrny medal, choć wyniki w tym biegu mogą być nieco kontrowersyjne ze względu na niejasny regulamin (zawodnicy nie wiedzieli, kiedy rozpocząć zmianę). Sztafeta płotkarska, po doprecyzowaniu zasad, może być dla wielu fanów lekkoatletyki ciekawym i emocjonującym widowiskiem.

Drugiego dnia Mistrzostw odbyły się cztery finały z udziałem polskich reprezentantów, z czego aż trzy zakończyły się zdobyciem medalu. Jako pierwszy odbył się finał na dystansie 4×100 m kobiet. Polska sztafeta w składzie: Magdalena Stefanowicz, Klaudia Adamek, Katarzyna Sokólska i Pia Skrzyszowska wywalczyła srebrny medal. Na początku Polki nie biegły w czołowej trójce. Kluczowa okazała się ostatnia zmiana, podczas której duży błąd popełniły Holenderki. Swoją szansę znakomicie wykorzystała Pia Skrzyszowska wyprzedzając rywalki i dobiegając na metę na drugim miejscu. Polki ukończyły sztafetę z czasem 44.10.

Kolejny medal dla Polski zdobyła sztafeta 4×200 m kobiet. Nasza drużyna w składzie: Paulina Guzowska, Kamila Ciba, Klaudia Adamek i Marlena Gola dobiegła na metę jako pierwsza ze sporą przewagą nad rywalkami, jednocześnie bijąc rekord Polski (1:34,98).

Ostatni finał z udziałem biało-czerwonych odbył się na dystansie 4×400 m kobiet. Najbardziej doświadczoną zawodniczką w naszej drużynie była Małgorzata Hołub-Kowalik (AZS UMCS Lublin), która wspierała młodsze, mniej doświadczone koleżanki z zespołu: Natalię Kaczmarek, Kornelię Lesiewicz i Karolinę Łozowską. Znakomicie finiszowała Natalia Kaczmarek, która wyprowadziła naszą sztafetę na drugie miejsce.

Medale Polaków z skrócie:

Złote:

2x2x400 m mieszana (Patryk Dobek, Joanna Jóźwik)

4×200 m kobiet (Paulina Guzowska, Kamila Ciba, Klaudia Adamek, Marlena Gola)

Srebrne:

mieszana sztafeta płotkarska (Zuzanna Hulisz, Krzysztof Kijan, Klaudia Wojtunik, Damian Czykier)

4×100 m kobiet (Magdalena Stefanowicz, Klaudia Adamek, Katarzyna Sokólska, Pia Skrzyszowska)

4×400 m kobiet (Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek, Kornelia Lesiewicz, Karolina Łozowska)

Wszystkie polskie sztafety, które uzyskały awans do finału, zakwalifikowały się także na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.  

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za równie znakomite występy na Igrzyskach! 

Korekta: Martyna Kaczmarczyk 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *