MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Muzyczne podsumowanie 2020 roku – część druga

Rok 2020 był dla każdego z nas wyzwaniem, przez co każda z premier ratowała nas przed kolejnym załamaniem, czy chociażby nudą, która przez nagromadzające się obostrzenia miała miejsce w naszym życiu codziennym. Poniżej znajdziecie moje osobiste propozycje przypadające na drugi kwartał 2020 roku, który w moim odczuciu był bardzo owocny. Zapraszam! 

Romantic Psycho – Quebonafide (premiera 1.04.2020)

źródło: Empik

Jeśli były osoby, które nie znały Quebonafide, to za sprawą promocji i poprowadzonego marketingu na rzecz Romantic Psycho na pewno ich liczba zmalała.  

Oprócz zmiany wizerunkowej mamy również do czynienia ze zmianą brzmienia. Już na samym początku, jakby mogła wskazywać nazwa płyty, lądujemy na rozmowie z psychiatrą, w którego wciela się Taco Hemingway. Zdradzę sekret i powiem, że cały ten nostalgiczny i w pewnym rodzaju brudny styl będzie nam towarzyszył do ostatniego numeru, jakim jest To wszystko było dla Ciebie. A to za sprawą producentów odpowiedzialnych za muzykę na płycie. To, co zaproponował Forxst w Jesieni jest moim zdaniem jednym z najlepszych na tej płycie. Miłym letnim vibem wyróżniło się także Tęsknie za starym Kanye, gdzie za muzykę odpowiedzialny był Emade.  

Pomijając kwestię muzyczną, sama lista gości na płycie robi wrażenie. O ile Taco Hemingwaya można by było się spodziewać, o tyle Ralph Kamiński, Daria Zawiałow, a także Mrozu byli nie lada niespodzianką.  

Reasumując… Romantic Psycho to jedna z bardziej satysfakcjonujących płyt 2020 roku. Za sprawą promocji, występów gościnnych, czy też, chociażby okładki Quebonafide zasługuje, aby znaleźć się w zestawieniu najlepszych albumów tego roku.   

Nienajseksowniejsze EP- Adi Nowak (premiera 28.05.2020)

źródło: Empik

Propozycja dla niektórych nieznana, jednak przeze mnie lubiana, stąd jej obecność w tym zestawieniu. 

Album Adiego to pierwszy wydany przez SBM Label. Dla niewtajemniczonych najnowsza płyta to follow up do poprzedniej epki Nowaka – Nienajprawdziwsze. O ile starsza z nich przypadła mi od razu do gustu, to z Nienajseksowniejsze miałam mały problem. Po trzecim przesłuchaniu zaczęłam zauważać coraz więcej plusów.  

W śniadaniu z Massachusetts mamy od razu do czynienia z kolejnym lovesongiem ze strony Adiego. Od razu po tym witają nas klimaty spokojniejsze za sprawą Z baby prababy, gdzie przyjemnie w tle przygrywa nam bandżo. Mniej przyjemna dla niektórych może być wersja liryczna, ale to już zostawiam wam do oceny. Mandark to zdecydowanie mój faworyt. Być może za sprawą muzyki od Returnersów, których uwielbiam za projekty z m.in. Donguralesko i Słoniem. Nie brakuje oczywiście autotune’a, który tym razem nie działa aż tak na nerwy. Oprócz wcześniej wymienionych tytułów możemy usłyszeć o kapryśnych kobietach, czy też niedźwiedziu, który mocno śpi.  

Jeśli nigdy nie słuchaliście Adiego Nowaka, to propozycja Nienajsekswoniejszych będzie dla was ciekawym eksperymentem. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że cała płyta może was zaskoczyć i być może będzie warto wyjść ze swojej strefy komfortu.  

Szum- Miętha (premiera 05.06.2020)

źródło: Empik

Być może dla niektórych będzie to jeszcze większa niewiadoma od Adiego Nowaka. Miętha to duet rapera Skipa i producenta AWGS.  

Myślę, że Szum to dobra propozycja dla tych, którzy nie przepadają za rapem przepełnionym wulgaryzmami i bitami, od których odpadają uszy. AWGS odpowiedzialny za muzykę potrafi zaczarować – Tak jak kiedyś, gdzie mamy do czynienia z niesamowitymi klawiszami w połączeniu z wokalem Skipa, robi wrażenie.  

Od strony tekstowej widać również postępy. Wersy na Szumie, są bardziej dojrzałe i lepiej poskładane niż chociażby w utworze Gasnę. Miętha to duet kompletny. Słychać to na To tylko rap, gdzie muzyka wraz z wokalem tworzy klimat nie do podrobienia.  

Na całym albumie pojawiają się pojedyncze wulgaryzmy, które w moim odczuciu, w wykonaniu Skipa brzmią nawet przyjemnie. Zdecydowanie jest to jedna z lepszych polskich płyt, jakie pojawiły się w 2020 roku.  

Soldout 2019/2020– Kortez (24.06.2020)

źródło: Empik

Czy można sprawić, że stare utwory poruszają jeszcze bardziej? Ależ oczywiście! Pokazał to Kortez, który razem z nowym bandem tchnął w swoje dawne piosenki nowe życie. 

Soldout to płyta, która pozwala na ponowne przeżycie lub pierwotne zakochanie się w twórczości Korteza. Warstwa liryczna w połączeniu z muzyką wprowadza w stan zapomnienia. Z Imbirem lub Ludzie z lodu to przykłady tego, jak za pomocą akompaniamentu, który z pozoru wydawałaby się wesoły, można przekazać tak dotkliwy tekst.  

Na płycie pojawia się także gościnnie Kaśka Sochacka wraz ze swoim utworem Wiśnia, który za sprawą zespołu Korteza nabiera jeszcze większej magii. Cóż by tu mówić… Chyba każdy z nas ma słabość do wersji akustycznych.  

Everything’s Strange Here- G-Eazy (26.06.2020) 

źródło: Empik

Na koniec propozycja ze Stanów Zjednoczonych od G-Eazy’ego, który podczas kwarantanny stworzył coś całkowicie odmiennego od poprzedniej twórczości. Wcale to nie oznacza, że gorszego, powiedziałabym, że w tym wydaniu raper pokazał się z jeszcze lepszej strony.  

Everything’s Strange Here to album, który przedstawia zmagania rapera, z jakimi musiał się uporać w ciągu ostatnich miesięcy. Wiele utworów z płyty zawiera nawiązania do jego relacji z Halsey (Had EnoughBack To What You Knew) czy też problemów z uzależnieniami Nostalgia Cycle. Z kolei Free Porn Cheap Drugs to ten utwór, który już w czerwcu wprowadzi Cię w letni klimat, za którym być może nawet nie wiedziałeś, że tęsknisz. W Everybody’s Gotta Learn Sometime mamy do czynienia z nową odsłoną G-Eazy’ego. 

Myślę, że po utworach takich jak, I Mean It lub Still Be Friends nikt nie posądziłby go o granie na fortepianie, czy też czasami popowy wręcz wokal. Zaskoczeniem również może być Lazarus, który jest coverem piosenki o tym samym tytule od Davida Bowiego.  

Koronawirus pokazał, że wszystko może być możliwe, G-Eazy zaś udowodnił, że jego wokal jest naprawdę godny podziwu.  

Korekta: Kacper Beda


1 thought on “Muzyczne podsumowanie 2020 roku – część druga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.