MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Nie żyje Diego Maradona

źródło: pixabay.com

W wieku 60 lat zmarł jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii, Diego Armando MaradonaPrzyczyną śmierci był atak serca. Prezydent Argentyny, Alberto Fernandez ogłosił trzydniową żałobę narodową. 

Informację podał argentyński dziennik ,,Clarin”, potwierdził ją także agent i przyjaciel legendy futbolu, Matias Morla. Maradona zmarł w godzinach porannych czasu lokalnego, a przyczyną śmierci było nagłe zatrzymanie pracy serca. Pod jego dom podjechały cztery karetki, jednak lekarzom nie udało się go uratować. 

Niedawno El Diez przeszedł operację usunięcia krwiaka mózgu, zdaniem lekarzy operacja przebiegła zgodnie z planem, a Maradona zniósł ją dobrze. Dwa tygodnie temu opuścił szpital, jego stan pogorszył się dzisiaj. 

Maradona przez wielu uznawany jest za najwybitniejszego piłkarza w historii, został wybrany najlepszym zawodnikiem XX wieku, w sondzie na oficjalnej stronie FIFA zdobył 53% głosów. W głosowaniu zrealizowanym przez członków Komisji Futbolowej FIFA oraz osób prenumerujących ,,FIFA Magazine” zajął trzecie miejsce. W 1995 roku zdobył Złotą Piłkę za zasługi w futbolu. 

Podczas swojej kariery zdobył wiele sukcesów. Z reprezentacją zdobył mistrzostwo świata w 1986 roku, wicemistrzostwo świata w 1990 roku. oraz mistrzostwo świata juniorów w 1979 roku. Do historii przeszły jego dwie bramki zdobyte w ćwierćfinale mundialu w 1986 roku. Pierwszą zdobył lewą ręką i zwana jest “Ręką Boga”, druga padła po rajdzie przez ponad poł boiska, podczas, którego minął kilku piłkarzy rywali w tym bramkarza. 

Grał między innymi w Argentinos Juniors, Boca Juniors, FC Barcelonie i SSC Napoli. Z ostatnim  z tych klubów zdobył dwa mistrzostwa Włoch oraz wygrał Puchar UEFA. 

Po zakończeniu piłkarskiej kariery pracował jako trener, w latach 2008-2010 prowadził reprezentację Argentyny, z którą dotarł do ćwierćfinału mistrzostw świata w RPA. 

Korekta: Anna Marek 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *