MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Niemcy poznali następcę kanclerz Angeli Merkel

fot. Frank Schwichtenberg/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Blisko dwa miesiące po wyborach federalnych w Niemczech, partie SPD, FDP i Zielonych porozumiały się w sprawie powołania nowego rządu. Na jego czele stanie Olaf Scholz (SPD). To pierwszy od szesnastu lat socjaldemokratyczny kanclerz Niemiec.

Wielotygodniowe rozmowy między socjaldemokratami (SPD), liberałami (FPD) i Zielonymi zakończyły się podpisaniem umowy koalicyjnej. Zgodnie z nią, szefem nowego niemieckiego rządu zostanie 63-letni Olaf Scholz, który od 2018 roku pełnił funkcję wicekanclerza i ministra finansów w gabinecie Angeli Merkel. To on poprowadził socjaldemokratów do pierwszego od 2002 roku wyborczego triumfu. Lider FPD, Christian Lindner, ma objąć stanowisko ministra finansów, a przywódcy partii Zielonych: Annalena Baerbock i Robert Habeck, będą piastować funkcję odpowiednio: ministra spraw zagranicznych oraz ministra gospodarki i klimatu. 

Plany nowego kanclerza 

Koalicjanci porozumieli się w również sprawie kształtu polityki przyszłego gabinetu. Jak informuje telewizja ARD, priorytetowo będą traktowane sprawy gospodarcze oraz ochrona klimatu.  Nowy niemiecki rząd zamierza przyspieszyć datę wycofania się z wydobycia węgla. Eksploatacja tego surowca ma, według rządowych zamysłów, zakończyć się w 2030, a nie w 2038 roku, jak pierwotnie planowano. Zobowiązano się również do zwiększenia inwestycji w sektorze odnawialnych źródeł energii, podtrzymano także decyzję o wygaszaniu elektrowni atomowych. 

Nowy szef niemieckiego rządu zabrał też głos w sprawie strategii walki z pandemią COVID-19. Jak podaje internetowy serwis Rzeczpospolitej, Scholz zapowiedział stworzenie specjalnego sztabu kryzysowego w Urzędzie Kanclerskim oraz intensyfikację kampanii promocyjnej szczepień, w tym szczepień przypominających.

Po szesnastu latach u władzy chadecka koalicja CDU/CSU przechodzi do opozycji, a stojąca na jej czele Angela Merkel udaje się na polityczną emeryturę. 

Korekta: Magdalena Sadłowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *