MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Nuda na kwarantannie? Od czego są audiobooki!

Wcale Nie Tajna Grupa zrzesza ludzi z całej Polski, którzy mają zapał i głos, by prezentować na YouTube nagrania cudzych opowiadań z platformy pisarskiej Wattpad. Od czego zaczęła się ta przygoda i jak wygląda współpraca od wewnątrz?

Ta organizacja powstała w styczniu 2019 roku. Założył ją Maciek, student z Krakowa, który marzył o tym, aby i mniej znane opowiastki znalazły swoje miejsce pośród innych, popularnych audiobooków. Pozbierał skład, jednak początkowe projekty nie były do końca sukcesywne aż do pewnego czasu. Obecnie WNTG to jedyna taka grupa, która tworzy amatorskie nagrania z takim zasięgiem i odbiorem (https://www.youtube.com/channel/UC3NA0Skj6wkZ6yEeMOU6Ckw). Dodatkowo rozwinięta została działalność na portalu Wattpad (https://www.wattpad.com/user/WNTGofficial), gdzie znajduje się również grafika (chodzi o robienie grafik w sekcji okładkownia) i recenzje.

Skąd pomysł na nazwę? Przede wszystkim, szukano czegoś, co ma chwytliwy skrót. Pośród początkowego chaosu na “Tajniakach”, czyli specjalnym chacie na Messenegerze, ktoś ot tak rzucił hasło, że przecież wcale nie są tajni. Wtedy też Maciek ustanowił to, jako nazwę organizacji.

W grupie są osoby koordynujące pracę — Wodzowie, których jest pięciu. Każdy z nich zajmuje się czymś innym. Wodzu 1 nadzoruje wszystkie projekty, Wodzu 2 pisze do autorów opowiadań, Wodzu 3 pomaga innym, kiedy trzeba, Wodzu 4 zajmuje się social mediami WNTG (https://www.facebook.com/WNTGofficial/) i jest prawą ręką Maćka, a Wodzu 5 zbiera utwory i dźwięki, które można potem użyć w audiobooku. Od niedawna również pojawili się Szamani. Numer 1 organizuje pracę zespołu ds. recenzji, a numer 2 panuje nad grafiką i zleceniami.

Mimo podziału, Wcale Nie Tajna Grupa (https://www.facebook.com/groups/198515451396004) to miejsce, w którym nawiązują się niezwykłe przyjaźnie oparte na wzajemnej współpracy. Na osobnych podgrupach można ze sobą rozmawiać, rozwiązywać różnorakie problemy, ktoś może też pomóc szukać zagadnień na egzamin. Dla niektórych członkowie są niemal jak rodzina, tyle że online.

Moja współpraca z WNTG zaczęła się przez przypadek. Okazało się, że niejako odnajduję się w tym, a podkładanie głosu, czy nawet bycie zwykłym narratorem, to świetne i niezwykle przydatne na studiach dziennikarskich hobby. Dalej, razem z Gosią (Wodzu 4) i Emilką (Szaman 2) stworzyłyśmy recenzownię.

Zachęcam do chociażby zapoznania się z tym, co grupa ma w zanadrzu. Wiem, że się non-stop rozwija i ze zwyczajnych nagrań dyktafonem z telefonu czy komputera, za sprawą muzyki i efektów specjalnych, potrafi stworzyć magię. Grafika natomiast? Poezja! Wiele młodych, niezwykle utalentowanych osób, które w programie są w stanie wykonać okładki opowiadań lub inne tła, niekiedy dużo lepsze od tych znajdujących się w znanych, ogromnych firmach lub wydawnictwach. Co się recenzowni tyczy… Jedne z większych zasięgów pośród konkurencyjnych grup na Wattpadzie z pewnością o czymś świadczą. Mamy dobry skład, podchodzący niezwykle profesjonalnie do napisania rzetelnej opinii. Niekiedy różni nas wiek, ale zapał do pracy jest ten sam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *