MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Odeszli w 2020

pixabay.com

2 listopada obchodzone jest Święto Zmarłych. To czas, w którym wspomina się wszystkich tych, którzy zmarli w minionym czasie. Przypominamy znanych Polaków, którzy odeszli w tym roku.

Romuald Lipko
Na początku lutego polska scena muzyczna straciła wybitnego kompozytora. Założyciel i wieloletni członek Budki Suflera zmarł w nocy z 6 na 7 lutego. To on stworzył takie przeboje jak: „Bal wszystkich świętych”, „Jolka, Jolka, pamiętasz”, czy „Takie tango”. Lipko pisał piosenki również dla innych, współpracował między innymi z Anną Jantar, Ireną Santor czy Marylą Rodowicz.

Jerzy Gruza
Kilka dni po śmierci Romualda Lipki, tym razem scena filmowa musiała pożegnać wybitną postać. Reżyser i scenarzysta seriali „Wojna domowa”, „Czterdziestolatek”. Jerzy Gruza był również dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni, gdzie wyreżyserował między innymi: „Skrzypka na dachu”, „Jesus Christ Superstar” i „Les Misérables”. Zmarł 16 lutego w wieku 87 lat.


Paweł Królikowski
Znany i lubiany aktor, który podbił serca widzów rolą Kusego w „Ranczu”. Swoją karierę rozpoczął od roli chuligana w filmie dla dzieci i młodzieży „Dzień kolibra”. Przez trzynaście lat realizował program „Truskawkowe studio”. Występował w serialach „Na dobre i na złe” oraz „Pitbull”. Odszedł 27 lutego w wieku 58 lat.


Marek Lehnert
Dziennikarz prasowy i radiowy zmarł 28 marca. Lehnert był cenionym watykanistą, publikował w polskim wydaniu gazety „L’Osservatore Romano”. Był korespondentem Radia Wolna Europa oraz Polskiego Radia. Współpracował również z „Tygodnikiem Powszechnym”.


Krzysztof Penderecki
Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Jego najbardziej rozpoznawalnymi dziełami były „Ofiarom Hiroszimy – Tren”, „Pasja według św. Łukasza”, „Polskie Requiem” oraz III Symfonia. Jego muzykę wykorzystywano również w wielu filmach. Utwory skomponowane przez Pendereckiego znalazły się w filmach Kubricka, Lyncha czy Scorsese’a. Otrzymał wiele nagród, między innymi Grammy oraz Prix Italia. Zmarł 29 marca.

Jerzy Łapiński
Polski aktor zmarł 13 maja w Warszawie. Występował w wielu teatrach, między innymi: Kaliszu, Gdańsku, Jeleniej Górze oraz w Teatrze Narodowym w Warszawie. Najdłużej współpracował z Teatrem Wybrzeże. Występował również w filmach oraz znanych serialach telewizyjnych.


Andrzej Strzelecki
Aktor, satyryk, reżyser teatralny, rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Szerszej publiczności znany z ról filmowych i telewizyjnych. Wystąpił między innymi w filmach: „Przepraszam, czy tu biją?”, „W pustyni i w puszczy”, „Rozmowy nocą” oraz w serialach: „Klan”, „Barwy Szczęścia”, „Na dobre i na złe”. Chorował na nieoperacyjnego raka płuc i oskrzeli, w wyniku tej choroby zmarł 17 lipca.


Wojciech Pszoniak
Aktor teatralny i filmowy oraz reżyser teatralny. Sławę przyniosła mu rola w filmie Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana”. Wystąpił również w innych jego filmach: „Wesele”, „Danton” oraz „Korczak”. Swoją karierę rozwijał też w innych krajach: we Francji i w Anglii. Zmarł 19 października w Warszawie.

Dariusz Gnatowski
Znany z roli Arnolda Boczka w serialu „Świat według Kiepskich”. Występował również w innych serialach: „13 posterunek” czy „Pierwsza miłość”. Prowadził w TVP1 programy dla dzieci: Przewodnik Włóczykija o tematyce turystyczno-historycznej oraz Słowa, słówka i półsłówka, czyli teleturniej o tematyce języka polskiego. Przez całą swoją karierę aktorską związany był również z teatrem. Zmarł 20 października.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *