MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Paweł Domagała wraca z nową płytą!

www.youtube.com

www.youtube.com

Jak Paweł Domagała mówi “Wracaj”, to trzeba to zrobić. Po ogólnopolskim sukcesie piosenki “Weź nie pytaj”, nie ukrywam, że wzrosły moje oczekiwania wobec trzeciej płyty piosenkarza. 

Od początku muzycznej kariery, Paweł tworzy wraz z Łukaszem Borowieckim, który w piosenkach Domagały odpowiada za aranżację muzyczną, sami nazywają siebie po prostu duetem. Zaczynając od pierwszej płyty “Opowiem Ci o mnie” artysta otworzył się dość mocno dla swoich fanów, którzy wcześniej znali go przede wszystkim z komediowych ról w “Wkręceni” lub “O mnie się nie martw”. Druga płyta “1984” nie zebrała najlepszych ocen, a jaka jest płyta “Wracaj” ?

Autor w dzień premiery, napisał na swoim facebook’u : “(…) już na poprzednich płytach można usłyszeć countrowe inspiracje i podobnie będzie na “Wracaj”, w tym temacie nic się nie zmienia.”. I to jest całkowita prawda, po przesłuchaniu całej płyty, z człowiekiem zostaje poczucie lekkości country, poza tym Paweł to od małego “chłopak z gitarą”.

Już rok temu, do odsłuchu trafił utwór “Żmijowisko”, który stanowi singiel promujący serial o tym samym tytule. W serialu, jedną z głównych ról odgrywa Paweł. Piosenka, tak jak serial, oddaje nastrój straty i strachu o bliskich. Jest to ciekawa odskocznia, od wesołego i chwytliwego “Weź nie pytaj”.

Drugą piosenką, którą artysta wypuścił na rynek muzyczny była “Ja tak umiem”. Był to 20 marca, w kraju, jak dobrze pamiętamy, zaczynała się pandemia. Paweł mówił, że chciał tym utworem pocieszyć swoich fanów, rozweselić, aby mogli zaparzyć sobie kawę i odpocząć,  niezależnie od pory dnia (bo jak mówi, każda pora, nawet 2 w nocy, jest dobra na kawę). Piosenka, wydaje mi się, spełniła swoją rolę. Jest chwytliwa, wesoła i naprawdę można się przy niej oderwać od męczącej rzeczywistości. 

Jako trzecia, w czerwcu, na światło dzienne wyszło “Popatrz na mnie”, czyli takie odświeżone “Weź nie pytaj”. Jak na Pawła przystało, piosenka jest o miłości, wspólnym życiu. Gitara Łukasza i głos Pawła, bez zaskoczeń. Jednak, to ona bardziej przypadła do gustu internautom. “Ja tak umiem” mimo, że wypuszczone wcześniej, ma o milion mniej wyświetleń, i to właśnie “Popatrz na mnie” jest puszczane w radiach. 

Poza wyżej wymienionymi tytułami, Paweł nie zaskakuje na płycie zbyt często. Przez dwie poprzednie płyty przyzwyczaił nas do swojej miłosno-refleksyjnej aury. Jednym to odpowiada, innym nie. Jednak, to co zaskoczyło mnie to utwór “Kraków”, bo tutaj naprawdę słuchać coś innego. Głos Pawła jest tu tak intrygujący, że chce się słuchać tej piosenki wielokrotnie, nawet tylko po to, by upewnić się czy to na pewno on. Piosenka ma w sobie dużo elektronicznego, mocniejszego brzmienia. Wiadomo, nie jest to rock, ale jak na Pawła to i tak duży krok w nieznane i kurczę, podoba mi się to. 

Kiedy ktoś słucha Domagały już dłuższy czas, jest parę rzeczowników, które wysuwają się na pierwszy plan, gdy myśli się o jego twórczości : miłość, gitara, żona, życie, RODZINA. Tak jak w “Weź nie pytaj” mamy cudowną metaforę pięknej miłości i oddania, tak Paweł w najnowszej płycie zawarł ten temat w wielu utworach: “Synku mój” to taki list do mamy, zastanawianie się, czy jest nadal takim samym człowiekiem, czy jeśli wróci do domu rodzinnego, to będzie taki sam?. W “Milcz” bardzo spodobał mi się jeden cytat, mianowicie : “Stoisz z boku, to milcz. Nie wiesz o mnie nic.” Prosto, zwięźle i na temat. A prawda jest taka, że za wiele z prywatnego życia Pawła nie da się znaleźć na różnych plotkarskich portalach, on sam nie wypowiada się za dużo o żonie, bądź córkach. Jest muzykiem, więc to muzyka powinna nas interesować. 

Na pewno jest to płyta Pawła, jest on tu w 100% sobą, ale po raz trzeci to samo, w ten sam sposób, może znudzić. Uważam, że mógłby poeksperymentować więcej, niż tylko w “Krakowie”. Wtedy płyta byłaby zapewne atrakcyjniejsza i przyciągnęłaby więcej osób. Sądzę, że po dwóch płytach, większa różnorodność byłaby lepsza, zarówno dla niego, jak i dla nas.

Korekta: Kacper Beda


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.