MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Piątkowy Przegląd Nowej Muzyki #8

fot. Dział Marketingu i PR Polformance

Po długiej przerwie, świętach i powitaniu Nowego Roku, ponownie czas sprawdzić, co nowego pojawiło się na rynku muzycznym. Kolejny piątek, w którym artyści dzielą się swoimi utworami, przynosi kilka ciekawych propozycji.

Zanim jednak o nowościach tego tygodnia, warto przypomnieć, co działo się podczas tej długiej przerwy tego cyklu. Swój rozgłos zyskała Olivia Rodrigo, która wydała utwór drivers license. Świat okrzyknął ją już „córką Taylor Swift”. Dziewczyna sama przyznaje, że jest jej wielką fanką. Faktycznie, w piosence Rodrigo można wyczuć wiele inspiracji – nie tylko już wspomnianej Swift, ale i chociażby Lorde. Fanom tej drugiej musi to na razie wystarczyć, bo chociaż artystka zapowiedziała, że pracuje nad najnowszą płytą, ten okres może jeszcze trochę potrwać.

Krótko wspomnę jeszcze o dwóch teledyskach. Na początku roku panowie zadbali o to, by rozpoczął on się lepiej niż zwykle. Harry Styles przygotował bardzo dobry materiał do utworu Treat People With Kindness, w którym pojawiła się doskonała Phoebe Waller-Bridge. Z kolei The Weeknd nadal stawia wysoko poprzeczkę, potwierdzając, że nominacje do nagród Grammy nie są mu potrzebne. Nawiązań do sytuacji związanej z tymi nagrodami, fani upatrują się w najnowszym teledysku do utworu Save Your Tears.

Z zachodu przenosimy się do Polski, by sprawdzić, co nowego na ten piątek przygotowali nasi artyści. Pierwszą z propozycji jest Kaonashi Darii Zawiałow. Po dwóch albumach, które kolejno przyniosły jej rozpoznawalność, a potem popularność, Zawiałow idzie dalej po swoje. Utwór zapowiada najnowszą płytę, jednak utrzymany jest w podobnym klimacie co poprzednia. Artystka oprócz odpowiedniej muzyki, zawsze dba również o przekaz wizualny. Po raz kolejny łapie za serce – tym razem poruszając temat przemocy domowej.

Pozostańmy przy polskich kobietach. Sanah po 2020 roku, który przyniósł jej muzycznie chyba wszystko, co artystka sobie może wymarzyć, nie spoczywa na laurach. W najnowszym utworze, wykonanym w duecie z Vito Bambino Ale jazz! znów bawi się dźwiękami i słowem. Łagodnie uśmiechnięta sanah nawiązuje do swojego największego przeboju – szampana. I wychodzi jej to całkiem zgrabnie.

Duety damsko-męskie na polskim rynku muzycznym zawsze są interesującym zjawiskiem. Zwłaszcza jeśli to połączenie zupełnie dwóch innych światów. Taki też był cel najnowszego utworu Żar, w którym można usłyszeć PRO8LEM oraz Brodkę. Jak sami przyznają – chcieli sprowokować ludzi do życia w zgodzie ze sobą. Kolejny duet, który potwierdza, że warto nawiązywać nietypowe połączenia. Wyszło to Nosowskiej i Miuoshowi, wyszło Sarsie i Meek, Oh Why, teraz również się udało.

Było o duetach, czas na osoby, które świetnie radzą sobie same. Lana Del Rey wydała właśnie najnowszy utwór Chemtrails Over The Country Club. Kolejna przepiękna piosenka artystki, która pokazuje, że Lana wciąż ma ten swój wyrazisty styl. Przygotowała również teledysk do tego utworu. Nie tylko nadal tworzy bardzo dobrą muzykę, ale również dba o tę sferę wizualną, dostarczając emocji niezwykle potrzebnych w tych czasach – odrobiny spokoju i oderwania się od świata.

Nie trzeba jednak niesamowitych wideoklipów, by zachwycić. Wystarczy czasami wyjść z ręcznikiem na głowie i zaśpiewać. W ten właśnie sposób Hayley Williams zaprezentowała cover utworu Teardrops zespołu Massive Attack. Jak zwykle, wysoki poziom i piękny głos. Idealne dopełnienie zespołu Paramore, ale również świetnie radząca sobie indywidualność – Hayley Williams.

Na koniec dzisiejszego cyklu kolejna propozycja z Polski. Tym razem męska – Patrick the Pan. Dziś ukazał się utwór Trochę mniej, zapowiadający czwarty album artysty pochodzącego z Krakowa. Już za kilka miesięcy, bo w lecie, będzie można posłuchać nowej płyty muzyka. Utwór przepięknie wpisuje się w obecne czasy, bawiąc się nieco humorem, ale i dotykając tych codziennych, smutnych sfer.

A ten świat niech sobie szumi w najlepsze, niech wiatr gdzieś zrywa dach, niech płonie Notre Dame. A ja to wszystko chętnie dziś prześpię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *