MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Piątkowy Przegląd Nowej Muzyki #9

fot. Dział Marketingu i PR Polformance

Billie Eilish śpiewa po hiszpańsku, Polacy znów w duetach a Baasch odkrywa Sportową Warszawę. Kolejny muzyczny piątek pełen nowej muzyki.

Serial Euphoria zdobył ogromną popularność, nie tylko ze względu na poruszane tematy, styl czy aktorstwo, ale również przez muzykę. Twórcy produkcji nadal wysoko stawiają poprzeczkę – tym razem stworzono utwór na potrzeby odcinka specjalnego, który został przygotowany Billie Eilish i Rosalię. Lo Vas A Olvidar klimatycznie nie różni się od stylistyki muzyki tej pierwszej, tym razem jednak artystkę można usłyszeć w języku hiszpańskim, co wywołało wiele pozytywnych reakcji wśród jej fanów. Piosenka jednak nie zachęca raczej do uśmiechu – znów można usłyszeć kolejne smutne frazy. Jednak jak widać, bardzo dobrze się to sprzedaje i z pewnością świetnie też wpisze się w klimat kolejnego odcinka Euphorii, tym razem skoncentrowanego na postaci Jules.

Duety przyjmują się równie dobrze na naszym rodzimym rynku. W zeszłym tygodniu pisałam o kilku takich połączeniach, dzisiaj również otrzymaliśmy nowości. Jedną z ciekawszych propozycji jest Sportowa Warszawa. Utwór zapowiada winylową edycję albumu Noc Baascha, wykonany został we współpracy z zespołem Kacperczyk. Płyta była jedną z lepszych, które pojawiły się w polskiej muzyce w poprzednim roku. Wypracowany przez Bartosza styl widoczny jest również w tej piosence. Zaproszenie do współpracy zespołu Kacperczyk pokazało, że Baasch świetnie radzi sobie nie tylko w pojedynkę. Nic, tylko zbierać na tego winyla.

Tak, tak. Kolejny duet. Tym razem Świernalis i Sarsa w nowej wersji utworu Tango. Jak sam artysta mówi: Tango to mój najbardziej intymny utwór z Psychicznego Fitnessu traktujący o niepewności, braku zaufania i próbie oswojenia poczucia zaniedbania. Przepełniony mroczną elektroniką i przeszywającymi gitarami prowadzi słuchacza do finału, w którym emanuje z niego szaleństwo godne straceńca, który nie boi się już niczego. Pierwiastek wprowadzony przez Sarse doskonale podbija ten przedziwny nastrój, dzięki któremu całość brzmi, jakby została napisana właśnie na te dwa głosy. Czy faktycznie się to udało, pozostawiam innym do oceny.

Pozostajemy w Polsce, chociaż tak nie do końca, dlatego że ta nowość powstała w Londynie. Jeszcze w tym roku ukazać ma się najnowsza płyta Moniki Brodki. A już teraz można poczuć mały przedsmak tego, co będzie czekało fanów na tym albumie. Dzisiaj premierę ma utwór Wrong Party, który powstał w ramach Speedy Wunderground. Twórcy tego projektu spotykają się ze sobą po raz pierwszy w studiu, piosenka powstaje w ciągu 24 godzin i nie można jej poprawiać. Najnowszy utwór Brodki opowiada o sytuacji, gdy odczuwa się silny pociąg do osoby lub sytuacji, która jest zła, ale pożądanie jest tak silne, że nie można się mu oprzeć. Stworzenie takiego kawałka w ciągu doby jest naprawdę imponujące.

Od pożądania warto jednak uciec na chwilę, najlepiej w jakąś podróż samochodem. Idealnym zespołem do zabrania w taką podróż jest Still Corners. Właśnie pojawił się ich utwór Static. Kolejna spokojna melodia, skłaniająca do pewnych przemyśleń. Zwłaszcza podczas tych przejażdżek samochodowych, gdy dwie krople wody toczą bój o to, która szybciej osiągnie cel. I oby wygrała ta, której się kibicuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *