MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Pielęgniarki mówią dość! Zapowiadają spory zbiorowe, a nawet strajk generalny

Fotografia: HubertPhotographer z pixabay.com

Pielęgniarki domagają się publikacji ustawy covidowej i wsparcia od rządu. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych przygotowuje się do wszczęcia sporów zbiorowych. Niewykluczony jest też strajk generalny. 

Prowadząc dialog ze środowiskiem pielęgniarek i położnych, uzgodniliśmy pewne rozwiązania dotyczące wynagrodzeń, więc nie wiem, czego dotyczą dokładnie wtorkowe postulaty – powiedział w środę cytowany przez PAP minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do zapowiedzi OZZPiP w sprawie sporów zbiorowych i ewentualnego strajku generalnego. 

Ustawa o dodatku dla pracowników służby zdrowia, którzy są na pierwszej linii frontu walki z Covid-19 wciąż nie została przyjęta. Dodatek covidowy miał być wypłacany co miesiąc. Rząd zapewnił, że stanowić będzie sto procent miesięcznego wynagrodzenia. Dokument ustawy prezydent podpisał 3 listopada, ale do dziś nie został on opublikowany przez premiera Mateusza Morawieckiego w Dzienniku Ustaw, czego między innymi domagają się pielęgniarki w całym kraju. Pielęgniarki i położne przygotowują się do sporów zbiorowych i oznajmiają: mamy dość!

Na facebookowym profilu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych opublikowane zostało video, na którym Krystyna Ptok, jego przewodnicząca, tłumaczy powody tej decyzji: 

 W pierwszych dwóch tygodniach listopada zmarło więcej pielęgniarek niż w pierwszej połowie roku, w którym trwała epidemia, chciałabym chwilą ciszy uczcić te, które odeszły.  

Wyjaśnia również, że zarząd krajowy 9 listopada podjął jednogłośną uchwałę o przygotowaniach do wszczęcia sporów zbiorowych w skali ogólnopolskiej, jak również, jeśli będzie taka konieczność podjęcia decyzji o strajku generalnym. 

– Uważamy, że jest to konieczne […] Mamy dość ignorowania nas przez kolejny rząd, dlatego też trwają przygotowania do sporów zbiorowych. Żądamy zagwarantowania bezpiecznych warunków pracy i wypłatę obiecanych dodatkowych wynagrodzeń za walkę z Covid – mówi Krystyna Ptok i dodaje: – Wzywamy do troski o pozostających w zatrudnieniu, pracujących ponad ludzie siły

Korekta: Anna Marek 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.