MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Playarena, czyli największe amatorskie rozgrywki piłkarskie

Głównym celem organizatorów jest uzależnianie ludzi od piłki nożnej. Nie przewidują żadnych ograniczeń ze względu na wiek, płeć czy umiejętności. Najważniejsze jest jedno – zasada fair play! Przypatrzmy się bliżej rozgrywkom zrzeszającym ponad ćwierć miliona uczestników.

Playarena, to największe w Polsce rozgrywki piłki nożnej 6-osobowej. Drużyny umawiają się na mecze za pomocą specjalnej strony internetowej, gdzie mogą stworzyć własny profil, dołączyć lub założyć drużynę czy uzupełniać raporty pomeczowe. W ten sposób Playarena pragnie wciągnąć do gry ludzi z całej Polski. Skupiają się na rozwoju footballu od podstaw. Na całym świecie wszystko rozpoczyna się od amatorskiej piłki. Dla organizatorów bardzo ważnym celem jest pobudzenie aktywności sportowej zwłaszcza u młodych osób. Zespoły między sobą ustalają dokładny termin i miejsce rozegrania meczu. Dużym atutem jest posiadanie własnej rezerwacji na orliku. W praktyce, zdobycie takiego terminu nie jest bardzo skomplikowane i nikt nie powinien mieć z tym większego problemu.

Aby zacząć rywalizować w lidze Playarena na lubelskich orlikach należy wnieść opłatę weryfikacyjną. Pozwala to na uniknięcie drużyn „widm”, które deklarują swoją grę, a potem stają się nieaktywne. Ponadto, opłata weryfikacyjna umożliwia nagradzanie najlepszych drużyn za całoroczną rywalizację. Na wyróżnienia między innymi w postaci dedykowanych medali, opasek, pucharu i grafik mogą liczyć najlepsi ze wszystkich poziomów rozgrywkowych. Na topowych zawodników czekają dedykowane rozgrywkom pamiątkowe grafiki, bądź statuetki. Warto dodać, że najlepsze ekipy z pierwszej klasy rozgrywkowej otrzymują szansę wyjazdu na Mistrzostwa Polski. Tutaj, triumfator dostaje możliwość udziału w Lidze Mistrzów. W dodatku organizowany jest Puchar Lublina z turniejem Final Four. Oczywiście, zwycięzca Pucharu, oprócz nagród kwalifikuje się do Pucharu Polski. Od niedawna istnieje nowa formuła dla mistrzów niższych lig. Mianowicie, dostają one bilety na wyjazd na turniej „3 Rogi Karny”, podczas którego panują zasady znane z osiedlowych boisk. To nie wszystko, ponieważ wyróżniający się zawodnicy otrzymują powołania na testy do reprezentacji, gdzie walczą o wyjazd na Mistrzostwa Świata i Europy. Nasza kadra jest silnym zespołem, gdyż na ostatnim mundialu dotarła aż do finału, w którym musiała uznać wyższość Sbornej. Należy odnotować, że w kadrze na tym turnieju grał zawodnik z Lublina — Mateusz Szafrański.

Nasuwa się pytanie, kto tym wszystkim zarządza? Otóż team ambasadorów – wolontariuszy. Całą strukturę najlepiej będzie wyjaśnić na przykładzie Lublina. Obecnie, załoga ambasadorów liczy sześć osób. Koordynatorem rozgrywek i administratorem 2. ligi jest Jacek Myna, administratorem 1. ligi Adam Wadowski, administratorem 3. ligi B jest Szymon Czochra. Natomiast, administratorem 3. ligi A i prowadzeniem social media zajmuje się Arkadiusz Plewik, który ponadto pełni funkcję redaktora. Redaktorem naczelnym serwisu na stronie playarena.pl jest Maciej Janowski, kontaktem z AZS-em zajmuje się Grzegorz Kutrzepa. Dzięki ich pasji możliwy jest rozwój organizacyjny oraz sportowy Playareny.

Już na wiosnę rusza nabór drużyn do nowej ligi. Więcej szczegółów będzie można znaleźć na oficjalnym fan page’u Playareny Lublin oraz na stronie playarena.pl

fot. Playarena

Korekta: Anna Marek

1 thought on “Playarena, czyli największe amatorskie rozgrywki piłkarskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.