MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Plebiscyt na Sportowca 100-lecia: Poznaliśmy nazwiska nominowanych

Fot. Pixabay

Przegląd Sportowy 21 maja 2021 roku kończy 100 lat. By uczcić to wyjątkowe wydarzenie najstarsza gazeta ukazująca się w Polsce bez przerwy (również za czasów II wojny światowej), zorganizowała Plebiscyt na Sportowca 100-lecia. Oprócz kategorii głównej, przygotowano także sześć dodatkowych.  

Lista została stworzona przez 69-osobową kapitułę złożoną z przedstawicieli kilkunastu redakcji, reprezentujących różne środowiska miłośników sportu. W wyborze brali także udział: szef Światowej Agencji Antydopingowej Witold Bańka i przewodniczący Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. Początkowo na redakcyjnej liście figurowało 100 nazwisk, wśród nich zwycięzcy corocznego Plebiscytu na Sportowca Roku. Po zsumowaniu głosów wyłoniono 20 znakomitości, które w szczególności zapisały się w historii polskiego sportu.  

Finałowa 20-tka nominowanych to przedstawiciele dyscyplin sportowych, które na przestrzeni ostatnich 100 lat cieszą się w naszym kraju największą popularnością. Na liście w zdecydowanej większości królują reprezentanci lekkoatletyki, piłki nożnej, a także narciarstwa klasycznego. Na koncie każdego sportowca nie brakuje prestiżowych tytułów, krążków i sportowych zasług. Ich obecność na liście Plebiscytu na Sportowca 100-lecia nie jest przypadkowa.

Poznajmy kandydatów do tytułu Sportowca 100-lecia: 

 1. Waldemar Baszanowski (podnoszenie ciężarów) 
 1. Zbigniew Boniek (piłka nożna) 
 1. Kazimierz Deyna (piłka nożna) 
 1. Tomasz Gollob (żużel) 
 1. Otylia Jędrzejczak (pływanie) 
 1. Halina Konopacka (lekkoatletyka) 
 1. Robert Korzeniowski (lekkoatletyka) 
 1. Justyna Kowalczyk (narciarstwo klasyczne) 
 1. Jerzy Kulej (boks) 
 1. Janusz Kusociński (lekkoatletyka) 
 1. Grzegorz Lato (piłka nożna) 
 1. Robert Lewandowski (piłka nożna) 
 1. Tomasz Majewski (lekkoatletyka) 
 1. Adam Małysz (narciarstwo klasyczne) 
 1. Jerzy Pawłowski (szermierka) 
 1. Kamil Stoch (narciarstwo klasyczne) 
 1. Irena Szewińska (lekkoatletyka) 
 1. Ryszard Szurkowski (kolarstwo) 
 1. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka) 
 1. Tomasz Wójtowicz (siatkówka) 

Przy okazji Plebiscytu przygotowano także sześć kategorii dodatkowych. Trzy z nich to wyróżnienia indywidualne: Piłkarz Stulecia, Olimpijczyk Letni Stulecia i Olimpijczyk Zimowy Stulecia. Kolejne kategorie dodatkowe to: Wydarzenia Sportowe Stulecia, Drużyna Stulecia i Trener Stulecia.  

Wszystkich naszych czytelników – pasjonatów sportu zachęcamy do oddawania cennych głosów. Głosować będzie można dzięki kuponom drukowanym w dziennikach “Przeglądu Sportowego” i “Fakt” oraz na stronie sportowiec100lecia.pl. 

W Internecie można głosować jedynie w kategoriach dodatkowych.  

Głosowanie rozpoczęło się kilka dni temu – dokładnie 26 kwietnia i potrwa do 24 maja. Wyniki poznamy podczas uroczystej gali na początku czerwca.  

Korekta: Martyna Kaczmarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *