MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

PODSUMOWANIE ROKU 2020: Skoki narciarskie

fot. guidokamm/ pixabay

Za nami kolejny emocjonujący rok ze skokami narciarskimi. Zwycięstwo Dawida Kubackiego w Turnieju Czterech Skoczni, wcześniej zakończony z powodu koronawirusa sezon, przeniesione na grudzień Mistrzostwa Świata w Lotach. To wszystko sprawia, że jest co podsumowywać.   

Rok 2020 tradycyjnie przywitał nas konkursem w niemieckim Garmisch-Partenkirchen. Drugi raz z rzędu na najniższym stopniu podium w Pucharze Świata stanął Dawid Kubacki. Podczas rywalizacji w Innsbrucku był drugi, a zwyciężając w Bischofshofen, przypieczętował wspaniały triumf w Turnieju Czterech Skoczni. Poprzedni sezon był najlepszym w karierze w wykonaniu skoczka z Nowego Targu. W klasyfikacji końcowej znalazł się tuż za podium, a jego seria dziesięciu kolejnych miejsc na podium sprawiła, że zapisał się w historii jako trzeci zawodnik, któremu udało mu się tego dokonać. 

Wielkie emocje przyniosły także zmagania w Zakopanem. Co prawda w konkursie drużynowym Polacy znaleźli się poza podium, lecz dzień później kibiców w euforię wprowadził Kamil Stoch, który okazał się bezkonkurencyjny wyprzedzając Stefana Krafta i Dawida Kubackiego. 

Ważnym wydarzeniem bez wątpienia było drugie w karierze zwycięstwo Piotra Żyły. Polak triumfował podczas lotów w Bad Mitterndorf. 

Na początku marca ruszył coroczny turniej Raw Air rozgrywany na norweskich skoczniach. Na zakończenie sezonu zaplanowano rozegranie Mistrzostw Świata w Lotach. Pandemia jednak pokrzyżowała plany. Ostatni konkurs udało się rozegrać 10 marca w Lillehammer (wygrał go Kamil Stoch). Władze narciarskie postanowiły po tych zawodach zakończyć przedwcześnie sezon. Zwycięzcą Raw Air okazał się nasz mistrz olimpijski, a zmagania o miano najlepszego lotnika przeniesiono na grudzień. 

Kryształową Kulę wywalczył Stefan Kraft (1659 punktów), który w klasyfikacji końcowej wyprzedził Karla Geigera (1519) i Ryoyu Kobayashiego (1178). Tuż za podium oprócz Dawida Kubackiego (1169) znalazł się także Kamil Stoch (1031). 

W zestawieniu najlepszych reprezentacji zwyciężyli Niemcy przed Austrią i Norwegią. Polacy – ponownie tuż za podium. 

Przerwa między sezonami przyniosła między innymi informację o połączeniu kadry A i B polskich skoczków. Fuzja miała doprowadzić do zmniejszenia dysproporcji pomiędzy naszymi najlepszymi skoczkami a zapleczem. Zatwierdzono także kalendarze na najbliższy sezon. 31 maja na oficjalną emeryturę przeszedł wieloletni dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer, którego na stanowisku zastąpił Sandro Pertille. 

O końcu kariery poinformowali między innymi znani Słoweńcy Jurij Tepes i Jaka Hvala. Z powodu pandemii odwoływano kolejne konkursy poszczególnej rangi.  Jedyne zawody letniego Grand Prix zdołano przeprowadzić w Wiśle. Obsada podium w obu konkursach była identyczna – dwukrotnie wygrywał Dawid Kubacki, który wyprzedzał Kamila Stocha i Piotra Żyłę. 

Sezon 2020/2021 rozpoczął się od konkursu drużynowego w Wiśle, w którym Polacy zajęli trzecie miejsce. Od tego czasu odbyło się osiem konkursów indywidualnych. Podsumowanie całego pierwszego miesiąca znajdziecie poniżej. 

Zobacz również: Pierwszy miesiąc skoków za nami…

Zmagania w tym roku tradycyjnie wieńczy Turniej Czterech Skoczni. Po niesamowitych perturbacjach związanych z błędnym wynikiem testu na obecność koronawirusa u Klemensa Murańki, Polacy ostatecznie wzięli udział w inauguracji imprezy. W Oberstdorfie o wygraną otarł się Kamil Stoch, który przegrał jedynie z reprezentantem gospodarzy Karlem Geigerem. Nowy rok zgodnie z przyjętym zwyczajem rozpocznie rywalizacja w Garmisch-Partenkirchen. Zobaczymy w niej siedmiu Polaków. Pierwszy skok w konkursie odda Klemens Murańka, który na podstawie wyników kwalifikacji wystąpi już w pierwszej parze. Jutrzejsze zmagania będą wyjątkowe dla Kamila Stocha. Po swoim skoku zrówna się w ilości występów w Pucharze Świata z Adamem Małyszem. Będzie to wspaniała okazja do porównania ich dorobków.

ROK 2020 W LICZBACH 

10 728 – tyle punktów Pucharu Świata zgromadził w ostatniej dekadzie Kamil Stoch. Jak wyliczono to największy dorobek spośród wszystkich startujących w tym okresie. W latach 2001-2010 klasyfikację tę wygrał Adam Małysz. 

4209 – suma punktów, które wywalczyli nasi reprezentanci w konkursach indywidualnych i drużynowych w tym roku kalendarzowym. Najwięcej (5523) zgromadzili Niemcy. Na dorobek naszej kadry złożyło się 900 punktów z rywalizacji drużynowych oraz: 

 • 1186 Dawida Kubackiego 
 • 1002 Kamila Stocha 
 • 732 Piotra Żyły 
 • 124 Andrzeja Stękały 
 • 76 Aleksandra Zniszczoła 
 • 55 Pawła Wąska
 • 52 Jakub Wolny 
 • 52 Klemensa Murańki 
 • 24 Macieja Kota 
 • 5 Stefana Huli 
 • 1 Tomasza Pilcha 

1500 – tyle punktów wywalczyli Niemcy w czterech konkursach drużynowych w tym roku. Była to największa liczba spośród wszystkich reprezentacji.

1333 – największy łączny dorobek punktowy skoczka w 2020 roku. Tyle na swoim koncie zgromadził Karl Geiger. Świeżo upieczony mistrz świata w lotach wyprzedził Stefana Krafta (1280) i Dawida Kubackiego (1186).

224 – tyle łącznie punktów zgromadzili Polacy w swoim najlepszym tegorocznym konkursie (Ruka). 

104 – tyle razy Polacy kończyli konkursy w czołowej ‘’30’’. Najwięcej, bo 25 razy czynił to Kamil Stoch.  Najwięcej, bo 126 razy czynili to Austriacy. Polska w tym zestawieniu zajęła dopiero szóste miejsce. Na pocieszenie pozostaje fakt, że w obecnym sezonie to nasi reprezentanci najczęściej zdobywali punkty – 38 razy w 8 konkursach.

50 – najmniejszy zsumowany dorobek Polaków w tegorocznym konkursie (Lillehammer). 

27 – tyle konkursów indywidualnych w ramach Pucharu Świata odbyło się w tym roku. 

19 – suma miejsc na podium wywalczonych przez Biało-Czerwonych (Kubacki 11, Stoch 5, Żyła 3). 

6 – liczba wszystkich zwycięstw Polaków (3 Kubacki, 2 Stoch, 1 Żyła). 

5 – tyle zwycięstw w kwalifikacjach w kończącym się roku odniósł Dawid Kubacki. Żaden inny skoczek nie zdołał wygrać tak wielu eliminacji.   

5 – tylu skoczków w tym roku zakładało żółty plastron lidera: Ryoyu Kobayashi, Karl Geiger i Stefan Kraft w poprzedniej edycji oraz Markus Eisenbichler i Halvor Egner Granerud w obecnej kampanii.

Korekta: Anna Marek

1 thought on “PODSUMOWANIE ROKU 2020: Skoki narciarskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *