MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

#Polfopolecajka – Antybohaterowie

Czy nie łatwiej nam śledzić historie w których wyraźnie zaznaczona jest obecność antagonisty A co, jeśli jest powód, dlaczego taka jest? Niestety, życie to kalejdoskop barw, choć inni widzą tylko czerń i biel. W dzisiejszej Polecajce będzie o Antybohaterach.

Film:   

“Deadpool” (2016)  

Gdy myślę o bohaterach, jednym z moich pierwszych skojarzeń są ci ubrani w ciasne, śmieszne kostiumy, dlatego pierwszą propozycją będzie niedorzeczny bohater w obcisłym ubraniu. „Deadpool”, bo o nim mowa, to jedna z moich ulubionych postaci.  

Wade Wilson w wyniku nielegalnego eksperymentu zyskuje nieśmiertelność, cokolwiek by mu nie zrobić, zregeneruje się, jak gdyby nigdy nic. Chcąc się zemścić na osobach odpowiedzialnych za ten eksperyment, rusza w pościg. Film ten określa się jako bajkę dla dorosłych z racji czarnego humoru jak i ilości użytych wulgaryzmów. Ironiczny humor głównej postaci jest mi bliski, więc może dlatego to jeden z moich bardziej lubianych filmów.  

Marvel, Deadpool, Tapety, Działania
pixabay.com

”Joker„ (2019) 

 Gdy „Deadpool” miał bardziej bawić niż zmusić do refleksji, kolejna propozycja jest zgoła inna.  Myślę, że postać Jokera zna każdy, a jeśli nie to ją po krótce przybliżę. 

 Joker to czołowy antagonista Batmana i jest mordercą o sadystycznym poczuciu humoru. Przedstawiony jako postać klauna czy komika, ponieważ w latach 50. i 60. z powodów cenzury był przedstawiany bardziej jako żartowniś niż ktoś z morderczymi zapędami

„Joker” przedstawia wpływ społeczeństwa na chore jednostki.  

Arthur Fleck cierpi na paragelię, czyli patologiczny śmiech w nieodpowiednich chwilach filmie zobaczymy, jak społeczeństwo traktuje osoby odmienne od siebie, w efekcie czego taka osoba posuwa się do drastycznych działań.  

Joker, Fan-Art, Most Brookliński, Nowy Jork

Seriale:  

Pozostaniemy w temacie Jokera i Batmana. Propozycja serialu to „GOTHAM”. 

Tutaj zostają przedstawione losy bohaterów komiksów z serii o Batmanie, zanim stali się tymi postaciami. Poznajemy młodego Bruca Wayne’a, dowiadujemy się, kto rządził Gotham przed Jokerem oraz zobaczymy przemianę człowieka Zagadki czy Poison Ivy.  

Muzyka:  

Myślę, że nie ma osoby, która nie zna “Muminków”, w epoce Kai Godek zwłaszcza. W bajce tej postrachem była BUKA, straszna fioletowa istota.  

Bajka o Muminkach oraz straszna BUKA stała się dla zespołu Kwiat Jabłoni inspiracją do nagrania piosenki pt. “BUKA”, która opowiada o tym, że fioletowa istota jednak nie jest taka zła, ponieważ potrzebowała tylko towarzystwa innych. 

Drugą propozycją będzie utwór Linkin Park – What I’ve done.  

Antybohaterami tutaj jesteśmy my, ludzie. 

Autor skupia się nad tym, gdzie popełnił błąd (zanieczyszczenie środowiska, polityka, niezmienny pęd życia) i prosi o wybaczenie. Czasem zapominamy o tym, że mamy jedną Ziemię i ten utwór o tym przypomina.  

Książka:  

Dwór Cierni i Róż autorstwa Sarah J. Maas to cykl opowiadających historię Feyre, która jest młodą dziewczyną walczącą o dobre życie dla siebie i swojej rodziny. Pewnego dnia zabija faerie (istotę magiczną), która prowadzi do zamieszkania przez Feyre w krainie nieśmiertelnych. Autorka mocno inspirowała się bajką „Piękna i Bestia”. Poznamy tutaj Rhysanda, który w mniemaniu wszystkich jest zły, egoistyczny … jest antybohaterem. Jednak to pozory, skrzętnie utrzymywane, ponieważ w późniejszych częściach poznamy go bliżej i będziemy mogli zobaczyć, że każdy „zły” uczynek miał ważny powód.  

„Pamiętnik Narkomanki” Barabary Rosiek, to według mnie jedna z najbardziej słodko-gorzkich historii życia młodej osoby. Na przestrzeni fabuły książki mamy okazję poznać Basię i obserwować jej dorastanie z Basi do Barbary.  

Antybohaterem nie są tutaj narkotyki, papierosy czy alkohol, to my, ludzie, nimi jesteśmy, po raz kolejny zresztą..  

To Basia zgotowała sobie ten los, to rodzice Basi nie zauważyli, że coś jest nie tak, to „przyjaciele” pomagali nie tak jak powinni. Czy nie czyni to z nich antybohaterów? Polecam przeczytać, by się przekonać.

korekta: Kacper Beda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *