MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

#PolfoPolecajka — Doskonałość

Doskonałość to stan lub efekt dopracowany w każdym szczególe, coś nienagannego. Terminu tego możemy użyć w każdej dziedzinie naszego życia. Dzisiejsza polecajka będzie o dążeniu do doskonałości lub wręcz przeciwnie — do zaakceptowania naszych niedoskonałości. 

Muzyka  

Do tego tematu zainspirowała mnie muzyka, więc zaczniemy od niej: 

ZEUS: „Idealnie niedoskonały” 

Najlepsze w numerach raperów dla mnie jest to, że mówią wprost, co się u nich dzieje. Dlatego jeśli przesłuchamy kilku utworów m.in. Zeusa, dowiemy się, że miał on problemy natury psychicznej, myśli samobójcze, okaleczenia, a usłyszymy o tym w np. „Hipotermii” czy „Rapierze”.   

źródło: youtube.com

„Idealnie niedoskonały” to utwór, w którym usłyszymy, że jego wady, niedoskonałości sprawiają, że jest doskonały.  Tutaj mówi w pierwszej osobie, jednak bez problemu możemy sami się z tym zidentyfikować. Każdy z nas ma przecież kompleksy, ale dzięki nim jesteśmy niedoskonali i przez to unikalni.

YUNGBLUD: „god save me, but don’t drown me out” to druga muzyczna propozycja, która też jest o zaakceptowaniu swoich niedoskonałości, w tekście usłyszymy, jak Dominic śpiewa, że nie pozwoli swoim niepewnościom definiować kim jest.  

źródło: youtube.com

Serial:  

„Tiny Pretty Things” od Netflixa to kolejna propozycja serialowa.  
Serial opowiada o nastolatkach z elitarnej szkoły baletowej, którzy codziennie mierzą się z oczekiwaniami, aby osiągnąć doskonałość w tym, co robią.

Serial swoją fabułą przypomina nieco „Szkołę dla Elity”. W obu przypadkach mamy do czynienia z elitarną szkołą, wypadkiem i dochodzeniem do prawdy. Tak jak „Szkoła dla Elity” trzymała bardziej, tak „Tiny Pretty Things” dostarcza nam również wielu zagadek, ale też pokazuje, z czym te osoby muszą się mierzyć. To między innymi ciągła ocena ich wyglądu, co w przypadku jednego z bohaterów prowadzi do bulimii, czy problemy ze znalezieniem swojego miejsca, ponieważ te osoby czują, że ciągle są niewystarczające.  

Książka:  

„Dawca” Lois Lowry to propozycja fantasy. Świat w tej powieści jest inny niż nasz, jest na tyle doskonały, że nierealny. Nie ma tam uczuć, nierówności czy konfliktów, wszystko jest uporządkowane i każdy ma przypisaną rolę, ale nie Jonasz (nasz główny bohater), który na ceremonii dwunastolatków nie dostaje roli jak inne dzieci, tylko idzie na naukę do Dawcy Pamięci. To właśnie tam nauczy się, że to właśnie uczucia dają moc.  

„Dawca” to pierwszy tom z cyklu, mamy jeszcze 3, są to: „Skrawki Błękitu”, „Posłaniec” i „Syn”.  Książka doczekała się również ekranizacji, o tytule „Dawca Pamięci”, która ukazała się w 2014 roku z gwiazdorską obsadą (Jeff Bridges, Meryl Streep, Aleksadner Skarsgård i Katie Homles).  

Filmy: 

„Plan doskonały” z 2006 roku to film opowiadający historię o doskonałym napadzie na bank.  

Jednak jak wiemy w filmach takie napady często nie wychodzą tak jak sobie zaplanuje to przestępca. W filmie zobaczymy Denzela Washingtona, Clive’a Owena oraz Jodie Foster. Już po zwiastunie można dostrzec, że być może autor „Domu z papieru” też lubił ten film. W obu przypadkach mamy zakładników w jednakowych kostiumach, choć może to być zbieg okoliczności.  

źródło:youtube.com

„Ugotowany” to film o pasji do gotowania i dążeniu do doskonałości; perfekcji. Nie wystarczy już, żeby było dobre i ładne, musi być idealne. Główny bohater (Bradley Cooper) w młodym wieku zdobywa uznanie wśród paryskiej śmietanki gastronomicznej, jednak nie udźwignął tego ciężaru. Wpadł w problemy m.in. z narkotykami, lecz wraca i wybiera zespół, z którym chcę stworzyć idealną restaurację.  

źródło: youtube.com

korekta: Anna Marek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *