MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

#polfopolecajka- media

Gdy myślimy o komunikaniu się, naszym pierwszym skojarzeniem są wszechogarniające już media. Zarówno te tzw. stare, jak i nowe, na czele z dobrze nam znanymi social mediami. Przed ekranami spędzamy coraz więcej naszego wolnego czasu, przesiadując na forach społecznościowych, YouTube, czy też oglądając telewizje. Dzisiaj w #polfopolecajce zajmiemy się ich tematem niekoniecznie od tej pozytywnej strony. Zapraszam!

Film

Dylemat Społeczny

Źródło: Filmweb

Pierwszą i moim zdaniem niezbędną propozycją jest Dylemat Społeczny. Jeśli kiedykolwiek myśleliście o tym, jakie ryzyko i mroki mogą za sobą nieść media społecznościowe, to film dla was. Myśle, że po obejrzeniu zaczniecie trochę bardziej sceptycznie podchodzić do tematu. Gdy jest się zwolennikiem czegoś, zawsze wynajduje się argumenty za brakiem wierzytelności w dany przekaz. Miałam tak samo, jednak gdy dowiedziałam się, że przedstawieni eksperci nie byli aktorami, moja czujność przerodziła się w lekki niepokój. Coś musi być nie tak, jeśli osoby kiedyś odpowiedzialne za takich gigantów jak Facebook czy Twitter, zaczynają powątpiewać w słuszność swoich działań. Dylemat Społeczny skupia się na ciemnej stronie internetu. Jeśli szukacie powodów, do odłożenia swojego telefonu i powrotu do nauki, to wystarczy zrobić sobie przerwę i obejrzeć ten dokument. 

Serial

Mr. Robot

Źródło: Filmweb

Lekkim odejściem od mediów, ale pozostaniem w klimacie Internetu i świata online jest wyśmienity Mr. Robot. Problem społeczny wynikający głównie z tego, jak funkcjonują ogromne koncerny, jest poprowadzony po mistrzowsku. Wątki poboczne spójne z fabułą i samym rozwojem postaci kreują naprawdę mroczny, ale trafny świat. Osoba Elliota Andersona nie jest w żadnym wypadku przesadzona. Rami Malek bez zbędnych upiększeń oddaje pewnego rodzaju tragizm jednostki sfrustrowanej i zmęczonej otaczającym społeczeństwem. Oprócz tematyki związanej z wszechobecnym nadmiarem informacji i próbami walki z systemem Mr. Robot do zaoferowania ma wątki uzależnień, wykluczeń społecznych, czy też chorób o podłożu psychicznym. Motywy nie są rozlazłe, co nie oznacza, że urwane bez zakończenia. Dzięki temu nim się obejrzycie, będziecie włączać już kolejny sezon. 

Książka

Projekt: Media. Wyobrazić sobie media i stworzyć świat

Źródło: press.umcs.lublin.pl

Książkowe polecenie w tym tygodniu nie będzie aż tak odległe, ponieważ Projekt: Media to pozycja napisana przez wykładowców naszego Uniwersytetu. Dzięki niej poznajemy ich funkcjonowanie od trzech stron: filozoficznej, za sprawą podejścia prof. Jana Hudzika, komunikowania przedstawionego przez dr Marcina Sanakiewicza, a także kulturoznawstwa, którym zajmuje się prof. Piotr Celiński. Przemyślenia autorów skupiają się na szeroko pojętych mediach. Opisują sposób postrzegania tego, jak działają oraz jak wpływają na nas samych. Jeśli macie ochotę sami się pozastanawiać, jak to jest z tymi mediami, czy to my jesteśmy ich użytkownikami czy jednak to one zyskują więcej z tej relacji, to książka ta na pewno wam rozjaśni ten problem. Plusem są wcześniej wymienione 3 punkty widzenia, dzięki którym macie możliwość wyboru, do którego podejścia jest wam najbliżej. 

Muzyka

Świecące prostokąty- Taco Hemingway

O tęsknocie za czasami, gdy kiedyś to było. Tak bym opisała ten utwór, gdybym miała użyć tylko jednego zdania. Taco w kawałku pochodzącym z Marmuru porusza problem uzależnienia od telefonów, przez które zanikają jakiekolwiek więzi międzyludzkie. Smutne, ale bardzo trafne spostrzeżenia w aranżacji od Rumaka, wprawiają w jeszcze większą nostalgię, zwłaszcza gdy uświadamiamy sobie, że rzeczywiście otaczają nas świecące prostokąty.

Tumblr Girls- G-Eazy

Media od zawsze kreują wizję tego, jak powinny wyglądać kobiety. Często są to wizje zakrzywione, które nie mają nic wspólnego z tym, jak to wyglada w świecie realnym. O Tumblr Girls w 2014 roku, gdy strona była jedną z popularniejszych wśród młodzieży, opowiedział G-Eazy. Utwór demaskuje powierzchowność tych wizji, a także pewne skrzywienia spowodowane życiem rodem z mediów społecznościowych.

Korekta: Kacper Beda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.