MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

#polfopolecajka- Mniejszości

Polfopolecajka to nowa seria, w której będziemy rekomendować czytelnikom książki, filmy oraz muzykę, które naszym zdaniem zasługują na zainteresowanie. Artykuły będą pojawiać się cyklicznie, co sobotę, a każdy z nich będzie dotyczył wybranej przez nas tematyki. 

Od wydarzenia na Stonewall minęło już 51 lat. Zamieszki były katalizatorem do pojawienia się sprzeciwu w związku z prześladowaniem par homoseksualnych. Obecnie Stonewall jest symbolem wolności i równości nie tylko wobec społeczności LGBT+.  Dzięki poszerzającej się świadomości społeczeństwa, na temat problemów mniejszości, powstaje coraz więcej środków kulturowych, które przedstawiają problemy społeczności, dotkniętych prześladowaniami ze względu na inną orientację czy kolor skóry.

Seriale i filmy

SKAM

To norweska produkcja na temat życia nastolatków. Brzmi dość typowo, jednak serial broni się sam i naprawdę robi wrażenie. SKAM ma 4 sezony, a każdy z nich skupia się na innym bohaterze.   Serial podchodzi realistycznie do przedstawienia problemów i nie obędzie się bez momentów totalnego cringe’u, którego doświadczył w życiu chyba każdy z nas.  

W związku z dzisiejszą tematyką chciałabym polecić dwa ostatnie sezony.  

Źródło: Filmweb

Trzecia część produkcji przedstawia historię Isaka-chłopaka, który razem ze swoimi znajomymi tworzą jedną z popularniejszych paczek w szkole. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy przypadkiem poznaje Evena. Ich znajomość nie tylko opowiada o trudach wyjścia z szafy, ale i zaburzeń osobowości, dzięki czemu cały wątek nie jest jałowy. Dodatkowo mamy flashbacki postaci z poprzednich sezonów, przez co fabuła całego serialu jest spójna.  

Źródło: Filmweb

Ostatni z sezonów jest moim osobistym faworytem. Sana, bo tak nazywa się główna bohaterka, jest muzułmanką, która pokazuje, że przestrzeganie przykazań w okresie dojrzewania bywa naprawdę trudne. Przez kolegę swojego brata zaczyna powątpiewać w słuszność swojej wiary. Ogromnym plusem jest sposób poprowadzenia postaci Sany. Przez cały serial jej humor połączony z inteligencją wpływa na to, że produkcja jest nie tylko śmieszna, ale i moralizująca. 

SKAM po swojej premierze nie musiało długo czekać na odzew. Oprócz zachwytu odbiorców produkcja spotkała się również z entuzjazmem reżyserów, dzięki czemu powstało wiele adaptacji ze wszystkich stron świata. Zarówno wersja norweska, jak i propozycje między innymi z Włoch, Francji czy Australii, charakteryzują się wyśmienitą, młodą obsadą, dzięki której cały obrazek stworzony w SKAM jest wiarygodny. Warto zaznaczyć, że przed produkcją nieliczni z nich  mieli do czynienia z aktorstwem.  

Tamte dni, tamte noce

Źródło: Filmweb

Książka o tym samym tytule czekała dekadę na swoją ekranizację, jednak było warto! W 2018 roku film otrzymał Oscara za najlepszy film adaptowany. Historia Elio i Olivera to nietypowy scenariusz miłości dwóch mężczyzn, a nastolatka i mężczyzny, bo pomiędzy kochankami jest siedem lat różnicy. Pierwsze wrażenie robi obsada, ponieważ główne role odgrywają Timothée Chalamet (Elio) i Armie Hammer (Oliver). Historia rozgrywa się w przepięknych Włoszech, przez co możemy zaspokoić swoje estetyczne żądze. Całość produkcji utrzymana w letnich, pełnych nasycenia barwach sprawia, że klimat letniej miłości jest jeszcze bardziej wyczuwalny.

Do ogólnego odbioru przykłada się również wybitna ścieżka dźwiękowa, na której nie brakuje zarówno klasycznych utworów, jak i dwóch współczesnych, stworzonych specjalnie na potrzeby filmu, przez Sufjana Stevensa.Mystery of Love zostało nominowane do Oscara dla najlepszej piosenki filmowej.

Muzyka

Same Love

Dość stara piosenka, bo z 2012 roku jest moją pierwszą propozycją. Utwór duetu Macklemore’a i Ryana Lewisa z wokalem Mary Lambert, opowiada o problemach homoseksualistów oraz o braku akceptacji ze strony bliskich a czasami nawet potępienia ze strony społeczeństwa. Warto zaznaczyć, że piosenka pojawiła się podczas przeprowadzania 74. referendum w Waszyngtonie, które zalegalizowało zawarcie związku małżeńskiego z osobą tej samej płci na terenie stanu.  

Blue Lights/By Any Means

Obie pozycje od Jorji Smith opowiadają o dyskryminacji mniejszości etnicznych. Głównym tematem zarówno Blue Lights, jak i By Any Means jest rasizm systemowy, który objawia się przemocą policjantów wobec osób czarnoskórych.  Utwór By Any Means  pojawił się niedługo po protestach Black Lives Matter, po śmierci George’a Floyda, która spowodowana była interwencją policjantów. 

Książki

Tamte dni, tamte noce

Źródło: Lubimy Czytać

Oprócz propozycji filmowej nie mogło zabraknąć książki, bez której nie powstałaby ekranizacja. Andre Aciman zachwyca opisami Włoch. Z łatwością można sobie wyobrazić rzymskie uliczki, a także pola w okolicznych dla Elio wioskach. Tamte dni, tamte noce to powieść kompletna. Może to być ciekawa propozycja dla nastolatków, a nawet fanów filozofii, z racji wielu dialogów na temat,  chociażby nauk Heraklita z Efezu. Książka wygrywa z filmem dzięki pięknie opisanym uczuciom i obawom kłębiącym się w głowie nastolatka, który odkrywa fascynację mężczyzną. Tamte dni, tamte noce dotykają również problemu wiary oraz kłopotu z jej otwartym manifestowaniem przez Elio. Protekcjonalna postawa Olivera przyczyniła się do zmiany podejścia nastolatka w tej sprawie. Pod względem psychologicznym powieść Andre Acimana stwarza prawdziwy i ujmujący profil młodego mężczyzny, poznającego własną seksualność oraz osobowość za sprawą ukochanego.  

Simon oraz inni homo sapiens/Twój Simon

Źródło: Lubimy Czytać

Wracamy do czasów liceum, gdzie poznajemy Simona Spiera, fana Oreo, alternatywnej muzyki oraz wielbiciela Harry’ego Pottera. Historia opiera się na korespondencji mailowej między tytułowym bohaterem a tajemniczym chłopaku o nicku Blue. Oprócz problemów z ujawnieniem swojej orientacji pojawiają się również te dotyczące jego przyjaciół. Wszystko jeszcze bardziej wymyka się spod kontroli, gdy jedna z wiadomości trafia do niepowołanych rąk. Twój Simon a dawniej Simon oraz inni homo sapiens to książka o trudzie związanym z coming-outem. Jest to również opowieść o przyjaźni, która w czasach liceum jest często wystawiana na próby. Pozycja Becky Albertalli jest nieco lżejsza od Tamtych dni, tamtych nocy, jednak nienagannie przedstawia sytuację młodego homoseksualisty w szkolnych murach oraz poza nimi. 

Korekta: Anna Marek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.