MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Polityka, prawo i plastik – czy polskie innowacje uratują świat

Rok 2021 będzie zdecydowanie przełomowy dla Polski, a może i nawet całego świata, pod względem ekologii. Poniekąd też musi być. Na zegarze zagłady (ang. DoomsdayClock) wskazówka zbliża się coraz bliżej północy, a naukowcy jako jeden z powodów podają właśnie katastrofę klimatyczną. Jak nowoczesne technologie z rodzimego AGH mogą mieć na to wpływ? 

Europejska Polityka Ekologiczna

Pierwszą z rzeczy wartych wskazania są nowe regulacje prawne, które wprowadziła Unia Europejska pod wpływem m.in. Fundacji WWF. Tzw. Dyrektywa Plastikowa jest zakazem wprowadzania plastikowych jednorazówek na rynek. Zakaz sprzedaży będzie obejmował takie przedmioty z plastiku jak: sztućce, naczynia (talerzyki, miski itp.), słomki, mieszadełka, patyczki do uszu, rączki do balonów, tworzywa ulegające procesowi oksydegradacji, pojemniki do żywności, styropianowe kubeczki. Do tego wszystkie restauracje mają czas do 3 lipca, by opróżnić swoje magazyny z takowych przedmiotów.

Przyczyny Nowych Rozwiązań Prawnych

Dlaczego ma to tak duży wpływ na środowisko? Fundacja WWF wskazuje na fakt, że 80% opadów w morzach to właśnie plastik. Następnie te materiały są zjadane przez zwierzęta morskie, które które po odłowach często lądują na naszych talerzach. Jest to zdecydowanie niezdrowe dla środowiska oraz pośrednio, dla nas. Umieranie pewnych gatunków morskich poprzez zanieczyszczenia również jest zagrożeniem dla bioróżnorodności, która chroni nas częściowo przed wieloma niebezpiecznymi zjawiskami jak np. pandemie. 

Długoterminowe plany na 2025

Dodatkowo, co do samej Dyrektywy Plastikowej, wpłynie to na produkcję korków, wieczek oraz butelek jednak zmiany planowane są do 2025 roku. Powstał również nowy podatek, który musi płacić państwo za każdy kilogram wyprodukowanego plastiku. Przychody uzyskane z niego mają służyć funduszowi poprawy sytuacji postpandemicznej.  

Osiągnięcia Politechniki Gdańskiej

Wróćmy jednak do tytułowych innowacji. Pierwszą z nich jest projekt produkcji jednorazowych, ekologicznych sztućców. Utworzył go zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej. Surowce wykorzystywane do tej produkcji pochodzą z odnawialnych albo naturalnych źródeł. Do tych surowców należą m.in. skrobia termoplastyczna, mąka ziemniaczana, biopolimer poliaktyd.  

Innowacje na Akademii Górniczo-Hutniczej

Na krakowskim AGH grupa studentów również postanowiła wykorzystać skrobię do stworzenia alternatywy dla plastiku. Biodegradowalny karton ma pomagać w przechowywaniu i transportowaniu m.in. płynów. Sam materiał ma pochodzić w 90% z pochodzenia naturalnego, oraz może nawet zostać wykorzystany jako kompost. Podczas samego rozkładu pozostaje woda i dwutlenek węgla bez dodatkowych zanieczyszczeń. Ma być to dobra alternatywa dla m.in. czteropaków. 

Nowe Patenty Grupy Azoty

Dalej temat skrobi ziemniaczanej pociągnęła Grupa Azoty z Tarnowa, zgłaszając swój projekt do Europejskiego Urzędu Patentowego. Ma być to uniwersalne, tanie i łatwo dostępne rozwiązanie. Również ogłoszono już współpracę z Polską Grupą Opakowaniowa Opakomet S.A. oraz Instytutem Badawczym Leśnictwa w celu produkcji opakowań z tego tworzywa. Pozwoli to wprowadzić dość szybko na rynek ekologiczne odpowiedniki obecnie opodatkowanych bądź zakazanych form tworzyw.  

Alternatywne rozwiązania Waste-Lab i Biotrem

Wśród innych inicjatyw można też wymienić naczynia z innych ekologicznych surowców. Wśród nich są otrębowe przedmioty produkowane przez firmę Biotrem. Inną inicjatywą jest start-up Sonii Jaśkiewicz o nazwie Waste-Lab. Pani Sonia wykorzystała liście buraka, by stworzyć z nich, podobnie jak Biotrem, naczynia. Zdecydowanie Dyrektywa Plastikowa napędziła częściowo kreatywność Polaków i widać, że szukamy alternatyw, które pozwolą nam trochę odsunąć katastrofę klimatyczną.  

Korekta: Kacper Beda
Zdjęcie: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *