MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Polscy piłkarze ręczni jadą na Mistrzostwa Europy!

Fot. Pixabay

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych wywalczyła awans na przyszłoroczne zmagania o tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu, które odbędą się na Węgrzech i Słowacji. W decydujących spotkaniach podopieczni Patryka Rombla najpierw pokonali faworyzowanych Słoweńców (27:26), a później ulegli Holendrom (30:32)Dzięki korzystnym wynikom z innych grup zdołali jednak wywalczyć upragnioną przepustkę na ME. 

Decydujące o awansie okazało się niespodziewane zwycięstwo nad Słoweńcami, odniesione w niesamowitych okolicznościach. Bramkę na wagę wygranej w ostatniej sekundzie czwartkowego spotkania rzucił Michał Daszek. Mimo istotnych osłabień (brak między innymi Przemysława Krajewskiego i Kamila Syprzaka) polscy szczypiorniści pokazali niesamowity charakter i udowodnili drzemiący w nich potencjał. Nie mogli być jednak cały czas pewni awansu na ME 2022, ale ich przyszłość rysowała się w pozytywnych barwach.   

– Potrzebujemy takich spotkań, w których możemy walczyć do końca. W ten sposób nabieramy doświadczenie jako zespół. Do tej pory takie mecze przegrywaliśmy. Tym razem, w wyniku doświadczeń, które zebraliśmy mogliśmy to spotkanie kończyć zwycięstwem. Może w niezwykłych okolicznościach, ale najbardziej cieszy to, że jedna bramka więcej jest po naszej stronie – mówił po meczu trener naszej kadry. 

Stawką ostatniego spotkania tych eliminacji było drugie miejsce w grupie i bezpośredni awans. W przypadku porażki Polacy musieliby liczyć na pozytywne rozstrzygnięcia w meczach innych drużyn. I tak też się stało. Nasi gracze przegrali mecz i byli zmuszeni nerwowo oczekiwać na wyniki innych spotkań. Rywale na szczęście zagrali dla Polaków, a do awansu wystarczyło trzecie miejsce w grupie. Zgodnie z przyjętymi zasadami na ME zagrają cztery najlepsze zespoły z trzecich miejsc (liczy się bilans z dwiema czołowymi reprezentacjami każdej grupy).   

W ten sposób Biało-Czerwoni po raz trzeci z rzędu wystąpią na wielkiej imprezie (po ME 2020 i MŚ 2021). W MŚ 2023 wezmą udział w turnieju jako współgospodarze (ze Szwedami). 

Najwięcej bramek do naszej reprezentacji podczas dwóch ostatnich eliminacyjnych potyczek rzucił niezwodny Arkadiusz Moryto (13 trafień). Po osiem bramek zanotowali Michał Daszek, Maciej Gębala i Szymon Sićko. 

TABELA KOŃCOWA (po 6 spotkaniach) 

1. Słowenia 9 pkt (188:152) 

2. Holandia 9 pkt (168:167) 

3. Polska 6 pkt (176:165) 

4. Turcja 0 pkt (144:192) 

Pełna lista uczestników ME 2022: Węgry i Słowacja (gospodarze), Hiszpania (obrońca tytułu), Chorwacja (finalista ME 2020), Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Czechy, Dania, Francja, Holandia, Islandia, Litwa, Macedonia Północna, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Serbia, Słowenia, Szwecja, Ukraina. 

6 maja polscy szczypiorniści poznają swoich rywali podczas ME 2022. Wszystko wskazuje, że Polacy będą losowani z czwartego – ostatniego koszyka. 

Zobacz również: Łomża Vive Kielce odpada z Ligi Mistrzów

Korekta: Martyna Kaczmarczyk 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *