MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Polska i Hiszpania zaciskają więzy. Nadchodzi rozwój gospodarki i infrastruktury

XIII polsko-hiszpańskie konsultacje międzynarodowe zakończyły się korzystnie dla obu państw. Premier Polski Mateusz Morawiecki oraz Premier Hiszpanii Pedro Sánchez Pérez – Castejón z zadowoleniem i optymizmem spoglądają w przyszłość po rozmowach o przyszłej współpracy. 

W poniedziałek 31 maja Premier Mateusz Morawiecki razem z ministrami: Rozwoju, Pracy i Technologi; Infrastruktury; Spraw Wewnętrznych i Administracji; Spraw Zagranicznych; Klimatu i Środowiska; Do Spraw Unii Europejskiej oraz pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego uczestniczył w XIII polsko – hiszpańskich konsultacjach międzynarodowych, które odbyły się ponownie po czteroletniej przerwie. Szefowie rządów obu państw mają nadzieję na wznowienie corocznej cykliczności wydarzenia. 

Na konsultacjach poruszono szereg ważnych kwestii odnośnie współpracy gospodarczej, technologicznej oraz w ramach struktur Unii Europejskiej. Cały szczyt zakończył się ceremonią podpisania pakietu porozumień o współpracy dwustronnej. Dotyczyły m.in. współpracy w polityce przemysłowej, sferze cyberbezpieczeństwa i resortów dyplomacji. 

Jedną z głównych osi rozmów były sprawy gospodarcze. Pandemia w mniejszym lub większym stopniu dotknęła wszystkie państwa wspólnoty. Według Premiera Morawieckiego, dodatkowe środki z KPO są ważne nie tylko dlatego, aby wrócić do poziomu sprzed pandemii, ale również po to, aby pobudzić skokowy rozwój i modernizacje gospodarki. Wszystkie państwa Unii będą w najbliższym czasie zmuszone do przebudowania struktury gospodarki wspólnoty. Głównym silnikiem po zmianach będzie wspólny rynek europejski, wzmocnienie handlu oraz wzrost konkurencyjności. Rolę w szybkiej odbudowie ma mieć również sprawiedliwy system regulacyjny i podatkowy. Oba rządy również zwróciły uwagę na przymus walki z rajami podatkowymi. 

Premier Hiszpanii dodaje, że musimy zmodernizować nasze gospodarki, aby były one konkurencyjne średnio i długo terminowo, dzięki czemu przyszłe kryzysy i wstrząsy będą łagodzone i mniej odczuwalne

Po spotkaniu z Hiszpańskimi przedsiębiorcami Premier zaznacza, że uważają Polskę za idealne miejsce do inwestycji. Warunki wewnętrzne i zewnętrzne dla prowadzenia biznesu oceniają jako bardzo dobre. Hiszpania pod względem importu oraz eksportu stoi jako 7 partner Polski. Wymiana handlowa między państwami nie spadła znacząco, mimo pandemii – utrzymuje się w wartości na pułapie 11 mld. euro z saldem korzystnym dla Polski. Sama Hiszpania jest 5 wśród największych zagranicznych inwestorów w Polsce, a nasza ojczyzna jest jednym z największych odbiorców Hiszpańskich inwestycji w grupie państw UE. Najbardziej perspektywistycznymi dziedzinami współpracy jest sektor smart city, technologie dronowe i sektor rolno-spożywczy. 

W czwartek przed szczytem w formie wideokonferencji odbyło się Forum Biznesowe, w którym uczestniczyli ministrowie odpowiedzialni za gospodarkę. Podczas wydarzenia przedsiębiorcy obu państw mieli okazję zapoznać się z możliwościami inwestycyjnymi i biznesowymi, między innymi w ramach sektora nowej mobilności w Polsce oraz sektora transportu kolejowego w Hiszpanii

Planowany jest również ogromny skok infrastrukturalny. Minister infrastruktury Marcin Horała oraz Hiszpański minister transportu, mobilności i agendy miejskiej Jose Luis Abalos, podpisali porozumienie o współpracy przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Współpraca ma dotyczyć rozwoju Kolei Dużych Prędkości na terytorium Polski. 

Strona Polska wskazuje na duże doświadczenie Hiszpanów w tej sprawie. Ich szybka kolej funkcjonuje od 1992 roku i w ciągu 30 lat stała się największą siecią Kolei Dużych Prędkości w Europie i wciąż jest modernizowana oraz rozbudowywana. Zarządza nią, jak i zwykłymi kolejami, państwowe przedsiębiorstwo ADIF.  

Sam Polski program CPK zakłada budowę 1800 km nowych linii kolejowych, mają one powstać do 2034 roku. Na inwestycję składa się 12 tras kolejowych prowadzących do Warszawy i CPK. 

Poruszony został również temat współpracy w ramach struktur UE. 

“Chcemy powiedzieć Unii Europejskiej i Radzie, że być może nadszedł moment, żeby podjąć od nowa działania. Uczestniczymy w różnych interesujących projektach, chociażby takich jak projekt zielonego wodoru czy cloud computing. Podpisaliśmy wspólną deklarację, podpisaliśmy sześć protokołów porozumienia, bardzo ambitnych, zarówno na szczeblu UE, jak i na szczeblu dwustronnym” – powiedział Premier Sanchez. 

Przywódcy zaznaczają, że sprawiedliwa transformacja energetyczna jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego społeczeństwa ich państw. 

Polska i Hiszpania jako dwa państwa graniczne Unii poświęciły czas na omówienie kwestii bezpieczeństwa wspólnoty i wzmocnienia jej granic. Zagrożenie dla UE może pojawić się z południa lub ze wschodu, dlatego też Polska będzie wspierała Hiszpanię w budowie Partnerstwa Południowego. Hiszpania odwdzięczy się tym samym w ramach Partnerstwa Wschodniego. Pojawiły się również kwestie wspólnych działań z państwami trzecim spoza Unii. Ważnym filarem bezpieczeństwa ma być również kooperacja w ramach NATO oraz rozbudowa obszaru cyberbezpieczeństwa obu państw. 

Ważną sprawą, o której warto wspomnieć, jest również podpisanie porozumienia w ramach współpracy akademickiej między Akademiami Dyplomatycznymi oraz Stałej Polsko-Hiszpańskiej Komisji Mieszanej do spraw współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki. 

Na koniec polecam śledzić naszą stronę na facebooku i rzucić okiem na inne artykuły na moim profilu. Dziękuję za lekturę.  

Spotkanie Premiera z Polonią w Madrycie

Korekta: Kacper Beda
Foto: FB Kancelarii Premiera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *