MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Premier Słowacji w Warszawie. Wzmocnienie współpracy dwustronnej?

Premier Słowacji Eduard Heger odwiedził polskiego szefa rządu 11 czerwca w Warszawie. Spotkanie dotyczyło zacieśniania dalszej współpracy między państwami oraz dokonaniu strategicznych inwestycji energetycznych i infrastrukturalnych. 

Słowacja żywo współpracuje z Polską w ramach inicjatyw Trójmorza czy Grupy Wyszehradzkiej. Dodatkowo w czasie Pandemii Polska wyciągnęła do Słowaków pomocną dłoń. Na południe pojechało około 200 medyków, a słowackim pacjentom pozwolono się leczyć w polskich szpitalach. Był to punkty pomagające w nawiązaniu przyjaznych stosunków i wypracowaniu decyzji podczas spotkania. 

Główną osią tematyczną były duże inwestycje infrastrukturalne. Dla lepszego połączenia między północą a południem Europy Środkowej postępuje projekt Via Carpatia, który ma ułatwić podróże i komunikacje między państwami regionu.  

Kolejną strategiczną inwestycją jest połączenie systemów gazociągowych Polski i Słowacji. Projekt, który zostanie zrealizowany dzięki funduszom europejskim, ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne regionu. Władze obu państw wyraziły swój niepokój względem zmiany orientacji politycznej biura Prezydenta USA odnośnie Nord Stream II 

Już stałym punktem w rozmowach międzynarodowych naszego Premiera jest kwestia walki z mafiami VAT oraz z rajami podatkowymi. Słowacja do tej pory była jednym z najbardziej odpływowych miejsc Polskiego VATu. Szacuje się, że budżet państwa na pełnym uszczelnieniu tych luk mógłby zyskać aż 35 mld. Złotych rocznie. Oczywiście pełne uszczelnienie jest bardzo trudne, jeżeli nie niemożliwe. 

Przypatrując się rozmowom z szefami rządów państw europejskich, można dostrzec, że Premier Mateusz Morawiecki często porusza kwestie rajów podatkowych i konieczności walki z nimi. Na myśl nasuwa się tworzenie wspólnej europejskiej inicjatywy mającej za zadanie usunięcie tej niedogodności. Polska na tej płaszczyźnie traci mniej więcej 11% dochodów z podatku CIT, czyli około 3,5 mld. rocznie

Trzecią poruszaną sprawą były wydarzenia na wschodzie kontynentu. Aktualna sprawa na Białorusi, wojna konwencjonalna na Ukrainie oraz polityka rosyjska w regionie. Polska i Słowacja rozmawiały na temat ujednolicenia polityki bezpieczeństwa jako państwa NATO. Podobną współpracę Premier zapoczątkował z Hiszpanią podczas niedawnej wizyty w tym kraju. 

Po zakończeniu spotkania Premier Słowacji i Polski złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym 535 pluton Armii Krajowej “Słowaków” 

Mimo pandemii Polska pozostaje 3 największym partnerem handlowym Słowacji o obrotach 10 mld. Euro. W 2020 roku Polska zajmowała pozycję trzeciego najważniejszego partnera w słowackim eksporcie i czwarte miejsce w słowackim imporcie. Warto również wspomnieć, że co roku odbywają się spotkania w ramach Słowacko-Polskiego Forum Gospodarczego. 

Korekta: Gabriela Kusz
Foto: FB Kancelarii Premiera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *