MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Premier we Francji. Rozmowa o podatku medialnym

Premier RP Mateusz Morawiecki wybrał się na zaproszenie Prezydenta Emmanuela Macrona do Francji. Podczas rozmowy poruszane były najważniejsze kwestie obecnego okresu oraz kierunek współpracy obu państw. 

Głównym punktem była sprawa szczepionek i wspólne kierowanie nacisków na producentów, aby wywiązały się z zobowiązań wobec obu państw. 

— Dzisiaj tempo szczepienia, programy szczepionkowe, współpraca z KE i przynaglanie poszczególnych firm do tego, żeby jak najszybciej dostarczały szczepionki, jest fundamentalnym zadaniem, które wykonujemy wspólnie. — mówił Premier. 

Poruszony został również temat podatku cyfrowego. Prezydent Francji oraz Premier Polski mają co do tego wspólne stanowisko. Uważają, że opodatkowanie gigantów komunikacyjnych może pomóc w obciążonej obecnie służbie zdrowia. 

Przywódcy stwierdzili również, że komunikacja między Europą Środkową i Zachodnią musi być prostsza i skuteczniejsza. Przysłużyć ma się do tego Centralny Port Komunikacyjny Solidarity Transport Hub Poland oraz rozbudowa sieci 5G.  

Poza współpracą zbrojeniową i zmianach energetycznych rozmawiano również o Europie Wschodniej. Głównie o udzieleniu wsparcia w procesie demokratyzacji Białorusi za pomocą programu European Commission, a także o budowie społeczeństwa obywatelskiego. 

Po spotkaniu premier został zaproszony na spotkanie przez francuskich przedsiębiorców, aby porozmawiać o obecnych i przyszłych projektach. 

Premier Mateusz Morawiecki wyraził swoją wiarę w Unię Europejską oraz chęć w budowie wspólnoty równych narodów. 

Korekta: Anna Marek
Foto: FB Kancelaria Premiera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *