MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Profesor UMCS, specjalista IPN-u, ekspert ministra Czarnka na tropie „poprawności politycznej”

Profesor UMCS Mirosław Szumiło udostępnił po finale Euro 2021 wpis o następującej treści: „Anglików zgubiła poprawność polityczna. Do serii rzutów karnych wystawili aż trzech czarnoskórych zawodników, z których żaden nie strzelił. Wiem, że FB zaraz uzna mnie za rasistę, ale tak to wyglądało”. Następnie doszło do edycji wpisu: “Trener miał do wyboru bardziej doświadczonych i lepszych piłkarzy. Dlaczego wybrał akurat tych trzech? Podejrzewam, że zadecydował o tym parytet rasowy.” Sam wpis nie widnieje już na jego tablicy facebookowej, jednak Pan Profesor udostępnił kolejny wpis.

Reakcja internetowej społeczności

Wywołało to internetową burzę (większość z komentarzy posiada znaczną liczbę wulgaryzmów). Większość komentujących oceniało negatywnie profesorską opinię pod kątem wiarygodności. Według innych fanów piłki nożnej, trener powinien wystawić do meczu tych zawodników o wiele wcześniej

Reakcja kolegium władz rektorskich UMCS
Rektor UMCS wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Wyraził zdecydowany sprzeciw wobec zachowania jakie zaprezentował prof. Szumiło. Zapowiedziano bezpośrednią rozmowę z Panem Profesorem na ten temat.

O Panie Profesorze słów kilka

Profesor Mirosław Szumiło już pojawił się w tym roku w mediach po wygłoszeniu głośnej wypowiedzi dotyczącej podręczników szklonych. Będąc w podzespole ds. podręczników do historii oraz wiedzy o społeczeństwie ministra Przemysława Czarnka stwierdził, iż w szkolnych książkach historycznych powinno być napisane o współpracy Lecha Wałęsy z SB. Oprócz współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Pan Profesor udziela się także w Instytucie Pamięci Narodowej, Polskim Towarzystwie Historycznym, Towarzystwie Nauki i Kultury „Libra” oraz Klubie Inteligencji Katolickiej. Jest odznaczony Brązowym Krzyżem Zasług.

Działalność zawodowa i nie tylko

Główna działalność naukowa Pana Profesora to tematyka XX wieku, a szczególnie historia Polski. Często publikuje i porusza tematykę zbrodni wołyńskiej oraz tego, jak jest przedstawiana przez ukraiński odpowiednik IPNu. Publikuje także artykuły na łamach czasopism: „W Sieci”, „Pamięć.pl”, „Gazeta Polska”, „Historia Do Rzeczy” itp.

Obserwując social media (facebook i twitter), które prowadzi Pan Profesor Szumiło, można zauważyć często publikowane treści wspierające obecną partię rządzącą (Prawo i Sprawiedliwość) oraz bardzo dużo krytyki, bądź prześmiewczych zwrotów wobec partii opozycyjnych (głównie Platformy Obywatelskiej). Również publikowane są treści, które jednoznacznie odwołują się do obrony tradycji katolickiej i konserwatywnej oraz szeroka krytyka, często połączona z wyśmiewaniem przejawów progresywizmu (porównywanie ruchów pro-choice z „nowoczesnym Auschwitz”). Wśród udostępnianych wypowiedzi innych osób znajdują się m.in Rafał Ziemkiewicz i Krzysztof Karoń.

Korekta: Kacper Beda
Zdjęcie: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *