MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Recenzja książki pt: “Wojna w Kosmosie. Przewrót w Geopolityce”

“Wojna w Kosmosie. Przewrót w Geopolityce” - okładka, autor Wiktor Podgórski, Wydawnictwo Zona Zero

Kosmos i jego rozmiary są przytłaczające. Wydaje się on tak odległy, że z każdym dniem ma coraz większe znaczenie w naszym życiu. Staje się nową domeną dla rywalizacji mocarstw i obiektem zainteresowania inwestorów.   

Autorami niniejszej książki są dwaj wybitni specjaliści z dziedziny geopolityki dr. Jacek Bartosiak i George Friedman. Wydawcą jest spółka Zona Zero. W Polskim środowisku bardzo dobrze znane i rozpoznawalne są już wcześniejsze dzieła z dziedziny geopolityki takie jak: “Rzeczpospolita między lądem a morzem”, “Przeszłość jest prologiem”, “Pacyfik i Eurazja, o wojnie” i inne. Jest on także założycielem i właścicielem think-tanku Strategy & Future oraz cenionym ekspertem ds. geopolityki i geostrategii. Natomiast George Friedman jest uznanym prognostą geopolitycznym. Stworzył portal Geopolitical Futures, a także był prezesem Stratfor. 

Dzięki współpracy obu autorów powstała wyjątkowa publikacja. Ukazuje ona bowiem inne spojrzenie na otaczającą nas przestrzeń. Nie jest to zwykła książka o kosmosie, lecz jej celem jest pokazanie jego znaczenia dla ludzkości. Jest on bowiem nowym środowiskiem przepływów strategicznych i skomunikowania: ludzi, towarów, i informacji. Wpływa przez to na wiele procesów zachodzących na ziemi. Astropolityka rozwija się bowiem coraz prężniej. 

Jesteśmy swego rodzaju świadkami “kosmicznej gorączki” podobnej na wzór XIX-wiecznej “gorączki złota”. Baronowie Kosmosu, jak często określani są miliarderzy inwestujący w eksplorację kosmosu, mają ogromny apetyt na zyski z tego wynikające. Są wśród nich takie osobistości, jak Elon Musk, ze swoja firmą SpaceX, Jeff Bezos i jego Blue Origin, czy Richard Branson z Virgin Galactics i wielu innych. Nowa dziedzina gospodarki, jaką jest “New Space”, ma przed sobą ogromne możliwości zysku. Autorzy porównują wyprawy kosmiczne do wielkich odkryć geograficznych i śmiałków, którzy wypływali niegdyś badać nieznane lądy.

Tam gdzie rozwijają się interesy, zaczynają pojawiać się konflikty, a zdaniem autorów domena kosmiczna może mieć kluczowe znaczenie w już trwającej rywalizacji między mocarstwami i rewizji ładu światowego, jak i dla przyszłych konfliktów. Autorzy przybliżają historię militarnego wykorzystania kosmosu i jego eksploracji – od rakiety V-2, poprzez koncepcję “gwiezdnych wojen” z czasów prezydentury Ronalda Reagana, po czasy współczesne, lecz na tym nie poprzestają. Pojawia się wiele wizjonerskich przemyśleń na temat przyszłości wojen i czekającego nas niebawem przełomu. Pojawia się także bardzo futurystyczna wizja konfliktu zbrojnego pomiędzy Chinami a USA w roku 2076. 

Należy nadmienić, iż w książce zawarta jest znaczna ilość wiedzy. Przybliża ona czytelnikowi wiele ważnych pojęć dotyczących kosmosu i funkcjonowania w nim ludzkości. Książka porusza także kwestię rozwoju programu kosmicznego w Polsce zachęcając do debaty na ten temat, gdyż ten temat pozostawał zaniedbany w debacie publicznej. Książka nie opisuję ściśle technologii, lecz skupiają się przede wszystkim na tym jak wpływają one na naszą rzeczywistość.

Według mnie jest to publikacja skierowana do szerokiego grona czytelników, od osób zainteresowanych eksploracją kosmosu, geopolityką, aż po ludzi, którzy chcą być bardziej świadomi otaczającego ich świata. Jest to bez wątpienia publikacja warta i godna polecenia. Czytałem ją z wielkim zainteresowaniem i zmusiła mnie także do refleksji nad coraz bardziej dynamicznie zmieniającym się wokół nas środowiskiem bezpieczeństwa. Wszystkie poruszane zagadnienia były dobrze przedstawione i wyjaśnione. Warto także nadmienić, że książka została napisana prostym i zrozumiałym dla czytelnika językiem, zachowawszy przy tym bardzo oryginalny styl. 

Korekta: Dawid Kobylański 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *