MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Rewolucja w transmisji skoków narciarskich!

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Zmiany, o których mówiło się od dłuższego czasu, potwierdziły się. Od nowego sezonu większość konkursów skoków narciarskich będzie transmitowała stacja TVN. Dotychczasowy główny nadawca tej dyscypliny – Telewizja Polska pokaże jedynie zmagania w Wiśle i Zakopanem (na mocy praw pozyskanych od Polskiego Związku Narciarskiego na początku 2019 roku) oraz rywalizację w ramach mistrzostw świata w lotach. 

Sytuacja związana jest z przedłużeniem przez grupę Discovery Sports do końca sezonu 2025/2026 umowy dotyczącej transmisji m.in. z Pucharu Świata w skokach. Nadawca tym razem nie udzielił jednak sublicencji Telewizji Polskiej, która od dwóch dekad relacjonowała uwielbiane przez polskich kibiców zimowe zmagania. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji najważniejsze wydarzenia sportowe (do których zalicza się Puchar Świata w skokach) muszą być pokazywane w otwartym kanale. Stąd też decyzja, aby rywalizacja była pokazywana w należącej do koncernu stacji TVN. Wszystkie konkursy (wraz z kwalifikacjami) będą dostępne również w Eurosporcie oraz w serwisie player.pl. 

– W TVN mamy bezkonkurencyjną ofertę rozrywkową, świetne seriale, niedoścignione w swojej kategorii newsy, najlepszą telewizję śniadaniową, a teraz dodatkowo jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych tej zimy – skoki narciarskie. To historyczna zmiana w naszej ofercie programowej. Ucieszą się z niej widzowie naszego głównego kanału i wszyscy fani skoków w Polsce. Damy z siebie wszystko, by zobaczyli tę kultową dyscyplinę w niespotykanej dotąd odsłonie – podkreślił Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN. 

Telewizja Polska w wydanym oświadczeniu zarzuciła grupie Discovery niedotrzymanie danego im słowa i wciągnięcie transmisji z ukochanej przez Polaków dyscypliny do sporu politycznego wokół stacji TVN. 

To sytuacja bez precedensu, gdyż Telewizja Polska transmituje skoki narciarskie od kilkudziesięciu lat, budując popularność dyscypliny, rozpoznawalność zawodników i zwiększając ekspozycję sponsorów. Trudno nie wiązać tej decyzji z próbą wpisania sportu w spór polityczny wokół stacji TVN i używania skoków narciarskich jako swoistego zakładnika w tym sporze. Telewizja Polska otrzymała sygnały, że sytuację tę z niepokojem przyjęli również nasi partnerzy z Polskiego Związku Narciarskiego – czytamy w komunikacie TVP.

Publiczny nadawca wystosował także apel w stronę grupy Discovery, w którym zachęca do podjęcia dalszych negocjacji. Mało jednak prawdopodobne, aby TVP zdołała w najbliższym czasie pozyskać wymaganą sublicencję. Niepewna pozostaje kwestia zimowych igrzysk olimpijskich, które odbędą się w lutym 2022 roku. Biuro prasowe TVN Grupy Discovery stwierdziło, że firma nie ma jeszcze do przekazania żadnych informacji o ewentualnej odprzedaż praw sublicencji innemu nadawcy. 

Zmiany skomentował także Prezes Polskiego Związku Narciarskiego: 

– Ta sytuacja nie jest zaskoczeniem, bo rzeczywiście mówiło się o tym, że tak może się stać. Nie było jednak żadnych konkretnych informacji. PZN jest poza tym, więc pozostawało nam tylko czekać na decyzje. Skoro zapadła taka, a nie inna, to pozostaje nam się do niej dostosować. Nie sądzę, żeby zmieniło to coś, jeśli chodzi o zainteresowanie skokami. Nie powinno też to mieć negatywnego wpływu na dyscyplinę. Z drugiej strony, może jeszcze coś się zmieni. Na razie mam za mało informacji na ten temat. Musimy poczekać na to, czy to są już ostateczne decyzje. W PZN nie wiemy nic, poza oficjalnymi doniesieniami. Jeżeli skoki pojawią się w innym kanale ogólnodostępnym w Polsce, to na pewno będziemy musieli podjąć jakieś ustalenia z nadawcą – stwierdził Apoloniusz Tajner. 

Puchar Świata 2021/2022 rozpocznie się od konkursu w rosyjskim Niżnym Tagile, który został zaplanowany na 20 listopada (w latach 2017-2020 inauguracja miała miejsce w Wiśle) i potrwa do 27 marca 2022 roku, gdzie sezon tradycyjnie zwieńczą loty w Planicy. Łącznie zaplanowano 35 konkursów (w tym 5 drużynowych i 2 mieszane). Kibiców ponadto czekają emocje związane z mistrzostwami świata w lotach w norweskim Vikersund (11-13 marca 2022 roku). Głównym wydarzeniem będą zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie. 

Aktualizacja: Grupa Discovery porozumiała się z TVP ws. sublicencji na pokazywanie igrzysk olimpijskich w Pekinie. Oznacza to, że kibice będą mogli tradycyjnie obejrzeć transmisję u publicznego nadawcy (za sport.pl).

Korekta: Dawid Kobylański 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *