MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

,, Serce za kratami” – w geście solidarności z białoruskimi więźniami sumienia

Zdjęcie z telefonu

26 listopada 2021 roku w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka odbyła się wystawa listów i rysunków więźniów z Białorusi zatytułowana ,,Serce za kratami”. Mimo wolnego wstępu, liczba miejsc była ograniczona. Uczestniczy wydarzenia mogli wziąć udział w warsztatach linorytu oraz stworzyć własną pocztówkę dla więźniów. Chętni wyrazili zgodę, aby ich dzieła wysłano na Białoruś.  

Wydarzenie rozpoczęły warsztaty z tworzenia linorytów, zorganizowane przez Alenę Hrybianchuk. Następnie goście mieli okazję wysłuchać prelekcji Nastii Kozhemyakiny o protestach na Białorusi w latach 2020-2021. Została ona wygłoszona w języku angielskim. Później Natalia Rusiecka – poetka oraz slawistka – opowiedziała słuchaczom o wpływie sytuacji politycznej na rozwój białoruskiej literatury. Potem odbyło się spotkanie z Aleną Hrybiańczuk, autorką muralu znajdującego się na ścianach Domu Studenckiego ,,Amor”. Przedostatnim punktem programu była inauguracja wernisażu twórczości białoruskich więźniów politycznych.  Wydarzenie zakończył koncert młodych muzyków zza naszej wschodniej granicy. Można było usłyszeć na nim utwory ludowe oraz klasyczne współczesnych białoruskich twórców. Zagrali:  Yana  Rechkina (pianino), Julia Melikhava (flet), Oksana Starun (gitara). Piątkowe spotkanie uświadomiło zebranym jak ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi oraz pokazała, że nie powinniśmy przechodzić obojętnie wobec cierpienia bliźniego. 

Projekt został zrealizowany w ramach programu stypendialnego ,,Stypendia Bogdanki w Chatce Żaka”.  Wystawę można oglądać do 1 grudnia w Chatce Żaka.

Korekta: Jakub Sarek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *