MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Listy i rysunki więźniów politycznych z Białorusi – Wystawa “Serce za kratami”

Fot.UMCS

W piątek 26 listopada 2021 roku w Chatce Żaka przy ulicy Idziego Radziszewskiego w Lublinie rozpocznie się wystawa nawiązującą do twórczości więźniów politycznych na Białorusi. Projekt ten nosi nazwę Serce za kratami. Wystawa rozpocznie się o godzinie 16:00. Występ jest wolny, jednak liczba miejsc ograniczona. Projekt został zrealizowany w ramach programu Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka”. Organizatorami wydarzenia są ACK, UMCS oraz Chatka Żaka.

Serce za kratami to projekt realizowany z myślą o więźniach politycznych na Białorusi. Głównym jego punktem jest wystawa „Serce za kratami”, na którą składają się rysunki, poezja i cytaty z listów z więzienia, wysyłane przez uwięzionych do krewnych i bliskich. Wystawę będzie można oglądać w dniach 26.11-01. grudnia w Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie.  

“Serce za kratami” to jeden z projektów realizowanych w ramach pilotażowego programu stypendialnego “Stypendia Bogdanki w Chatce Żaka” stworzonego przez obie wspomniane instytucje – mówi Agnieszka Matecka Skrzypek z Działu Programu Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka

Wernisaż wystawy poprzedzą warsztaty plastyczne. O 16:00 uczestnicy poznają technikę linorytu i zaprojektują własne kartki dla więźniów. Wstęp jest wolny, lecz liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność przyjścia. O 18:00 została zaplanowana prelekcja po angielsku „The protest movement in Belarus 2020/21” skierowana przede wszystkim do studentów zagranicznych, podczas której Nasta Kozhemiakina opowie o ruchu protestacyjnym na Białorusi i represjach ze strony rządu. 

Po tym spotkaniu, o 18:30 wystąpi slawistka i poetka Natalia Rusiecka z prelekcją „Poezja w proteście” o tym, jak sytuacja polityczna spowodowała rozwój  literatury na Białorusi. O 19:00 w bramie pomiędzy domami akademickimi Amor i Babilon odbędzie się spotkanie z młodą malarką Aleną Hrybianchuk w trakcie którego Alona opowie o swoim obrazie „Mural protestu”, powstałego w lipcu 2021 roku na ścianach między dwoma budynkami.

O 19:30 zapraszamy na wernisaż wystawy „Serce za kratami”. Wydarzenie zakończy się koncertem młodych białoruskich muzyków, na którym zabrzmią klasyczne utwory współczesnych kompozytorów z Białorusi, utwory ludowe oraz pieśni protest. Rozpocznie się on o godzinie 20. Zagrają: Yana  Rechkina (piano), Julia Melikhava (flet), Oksana Starun (gitara).

  Korekta: Martyna Kaczmarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *