MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Siatkówka mężczyzn: rozpoczynamy sezon reprezentacyjny 2021

Fot. Pixabay

Polscy siatkarze rozpoczynają zmagania w sezonie reprezentacyjnym. Na inaugurację, jutro oraz w piątek, zagrają w Łodzi dwa mecze towarzyskie z Belgią.  

Przed podopiecznymi trenera Vitala Heynena poważny sprawdzian i element przygotowań do rozgrywek Ligi Narodów. Polacy do występu w reprezentacji przygotowują się od 19 kwietnia w Spale. Kadra w komplecie ćwiczy od 10 maja. Wcześniej siatkarze ze względu na klubowe rozgrywki, do narodowego zespołu dołączali stopniowo. 

Liga Narodów 

Najbliższe tygodnie dostarczą nam ogrom emocji. Po meczach towarzyskich biało-czerwoni wylecą do włoskiego Rimini, gdzie odbędą się rozgrywki w ramach Ligi Narodów w tak zwanej “bezpiecznej bańce.” Od 28 maja do 23 czerwca zespoły będą rywalizować w formacie każdy z każdym, rozgrywając w sumie 15 meczów. Jeżeli nasza reprezentacja znajdzie się w najlepszej czwórce, to zmierzą się jeszcze w meczu półfinałowym i meczu o medal. Te zostaną rozegrane kolejno 26 i 27 czerwca. Mistrzowie Świata swoje pierwsze starcie w Lidzie Narodów rozpoczną 28 maja z reprezentacją Włoch.  

W pierwszej edycji tych siatkarskich rozgrywek (2018 r.) czołowe miejsca zajęły reprezentacje: Rosji, Francji, Stanów Zjednoczonych. Polacy wówczas uplasowali się na 5 miejscu. Rok później biało-czerwonym poszło zdecydowanie lepiej. Zmagania Ligi Narodów 2019 ukończyli na trzecim miejscu wygrywając brązowe medale. Na 1 miejscu ponownie uplasowała się reprezentacja Rosji, natomiast srebro powędrowało do Stanów Zjednoczonych. W 2020 roku nie było nam dane śledzić rozgrywek w ramach Ligi Narodów, gdyż ta nie była rozgrywana ze względu na pandemię COVID-19. Jak będzie się prezentowała czołowa – zwycięska trójka najbliższej edycji Ligi Narodów 2021? Tego dowiemy się niebawem, lecz jedno jest pewne – szykuje się siatkarskie widowisko! 

Memoriał i Igrzyska w Tokio 

Następnie według kalendarza biało-czerwoni zagrają w Memoriale Huberta Wagnera (9-11 lipca). Będzie to wstęp do najważniejszej imprezy sezonu – Igrzysk Olimpijskich w Tokio, które rozpoczną się 23 lipca i potrwają do 8 sierpnia. Reprezentacja Polski na parkiecie pojawi się 24 lipca, gdzie zmierzy się z reprezentacją Iranu. Drugą grupę tworzą: Amerykanie, Brazylijczycy, Rosjanie, Argentyńczycy, Francuzi oraz Tunezyjczycy. 

Faza pucharowa rozpocznie się 3 sierpnia. Do ćwierćfinałów awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy. Mecze półfinałowe zaplanowano na 5 sierpnia, walka o medale – finał i mecz o 3 miejsce, dwa dni później, 7 sierpnia.  

Miejmy nadzieję, że podopieczni Vitala Heynena napiszą własną historię, zdobywając olimpijski medal. Ostatni zdobyto 45 lat temu, kiedy to w 1976 roku (Montreal) zespół pod dowództwem trenera Huberta Jerzego Wagnera zdobył najcenniejszy z olimpijskich krążków – złoto. 

Mistrzostwa Europy 

W drugiej części sezonu również nie zabraknie siatkarskich emocji. W dniach 1-19 września zostaną rozegrane mistrzostwa Europy. Gospodarzami imprezy będzie Polska, Czechy, Estonia oraz Finlandia. W czempionacie wystartują 24 drużyny, podzielone na cztery grupy (po sześć drużyn w każdej). Do fazy 1/8 turnieju awansują po cztery ekipy, a zwycięzcy spotkań zameldują się w ćwierćfinałach.  

Najważniejsze starcia – mecze półfinałowe i spotkania o medale zostaną rozegrane w ostatnie dwa dni czempionatu (18-19 września w Katowicach). Zwycięzca mistrzostw Europy i srebrni medaliści wywalczą bezpośredni awans do FIVB Mistrzostwach Świata 2022.  

Reprezentacja Polski wystąpi w mistrzostwach starego kontynentu po raz 27. Tylko raz w historii zostali mistrzami Europy, w 2009 roku w Izmirze. Trzykrotnie zajęli 3 miejsce, 5-krotnie wywalczyli srebrne medale.  

Kalendarz sezonu reprezentacyjnego 2021 w siatkówce wygląda bardzo imponująco. Już odliczamy dni, kiedy to biało-czerwoni zaprezentują się na parkiecie. Zachęcamy do śledzenia meczów naszego zespołu. 

Mecze towarzyskie Polska – Belgia: 

13 maja: godz. 20:30 

14 maja: godz. 17:00 

Harmonogram meczy Reprezentacji Polski IO Tokio: 

24 lipca: Polska – Iran 

26 lipca: Polska – Włochy 

28 lipca: Polska – Wenezuela 

30 lipca: Polska – Japonia 

1 sierpnia: Polska – Kanada 

Korekta: Martyna Kaczmarczyk 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *