MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Sklep socjalny w Lublinie? Znamy propozycję radnej Mai Zaborowskiej

Radna miejska Maja Zaborowska wyszła z inicjatywą utworzenia w Lublinie pierwszego sklepu socjalnego czyli miejsca, w którym osoby będące w trudnej sytuacji finansowej, mogą kupić żywność w dużo tańszej cenie, niż w tradycyjnych sklepach. 

Propozycja utworzenia sklepu o takim profilu w Lublinie została zainicjowana przez radną Maję Zaborowską na początku grudnia 2020 roku, podczas spotkania przedstawicieli władz miasta z Mikołajem Rykowskim- prezesem fundacji „Wolne Miejsce”, który otworzył w Katowicach pierwszy tego typu punkt sprzedaży w Polsce.  

„Wyrażam ogromną nadzieję, że Miasto Lublin, wzorem innych samorządów (Katowice, Warszawa), nawiąże z fundacją Wolne Miejsce współpracę, która zaowocuje otwarciem w Lublinie sklepu socjalnego, którego misja jest dużo szersza niż samo wsparcie osób najbiedniejszych, poprzez umożliwienie im zakupów po preferencyjnych cenach” – wyjaśnia Maja Zaborowska.  

Kto może zrobić zakupy w takim sklepie? 

Oferta sklepu socjalnego skierowana jest głównie do osób ubogich, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i zagrożonych wykluczeniem społecznym. By stać się klientem sklepu socjalnego, należy posiadać specjalne skierowania, wydane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub być ujętym na liście osób uprawnionych. Ponadto z zakupów mogą skorzystać osoby, których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego, tj.: 1 752,50 zł  w przypadku osoby samotnej lub 1 320,00 zł w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie. 

Jakie ceny znajdziemy w sklepie socjalnym? 

W sklepach socjalnych możemy spodziewać się cen zaniżonych o ok. 90 proc. rzeczywistej wartości produktów w innych punktach. Klienci za drożdżówkę, chleb będą mogli zapłacić jedynie 0,50 zł, gdzie cena dostępna na rynku waha się przy ok. 3,00 zł.  

Tego typu inicjatywa nie tylko propaguje pozytywne wzorce zachowań konsumenckich poprzez przeciwdziałanie marnowania żywności, ale również aktywizuje mieszkańców miasta, poprzez współdziałanie i organizację wydarzeń społeczno-edukacyjnych.  

Korekta: Maciej Cieciora 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.