MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Sobota ze zbrodnią. “Iluzjonista” Remigiusza Mroza

Okładka książki "Iluzjonista" Remigiusza Mroza

Okładka książki "Iluzjonista" Remigiusza Mroza

Książka opowiada o dalszych losach bohatera powieści “Behawiorysta”, Gerarda Edlinga. Tym razem zostaje wciągnięty w sprawę tajemniczego magika, która zbudziła demony z przeszłości.  

Po zakończeniu sprawy “Behawiorysty” i ułożeniu swoich spraw, Gerard Edling zostaje wezwany do nowej sprawy. Jest dosyć nietypowa. Zwłoki znalezione przez policjantów lewitują. Okazuje się, że to morderstwo stanowi nawiązanie do zabójstwa z 1988 roku, którą prowadził początkujący wówczas prokurator Edling. Świadczy o tym znak “Iluzjonisty”, który zostawiał morderca na ciele ofiar prawie 30 lat temu. 

Sprawa komplikuje się coraz bardziej, a kolejne zdarzenia mające z nią związek ujawniają coraz więcej zatajonych informacji o zbrodni sprzed lat. Prowadzi to do tego, że prokurator nawiązuje kontakt z byłą kochanką, Gochą, która również brała czynny udział w śledztwie sprzed 30 lat. I tylko oni dwoje znają szczegóły właśnie tamtej sprawy. Reszta osób już nie żyje. 

Byli kochankowie znajdują coraz nowsze powiązania, co budzi w nich niepokój. Mieli nadzieję, że przeszłość już ich nie dopadnie. Są zdziwieni, że ktoś zna tajemnicę sprzed lat i działa w podobny i równocześnie przemyślany sposób, i tak jak 30 lat temu używa przy tym iluzji. 

Książka ta ukazuje iluzję i zdradza jej tajemnice. Współczesność przeplata się z teraźniejszością, co tworzy spójną całość i obie rzeczywistości dopełniają się budując historię i klarując ją odbiorcy. To powieść nieoczywista, często wywołuje u czytelnika zdziwienie. Dla mnie samej jest to najlepszy kryminał, jaki do tej pory czytałam. 

Korekta: Joanna Mróz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *