MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Sobota ze zbrodnią. “Ruchome piaski” Malin Persson Giolito

Okładka książki "Ruchome piaski"

Okładka książki "Ruchome piaski"

18-letnia Maja pochodzi z bogatego domu i jest w klasie maturalnej. Jest oskarżona o współudział w masowej zbrodni i zamordowanie  najlepszej przyjaciółki i swojego chłopaka.  

Książka prowadzi czytelnika przez proces sądowy, który jest opisywany przez samą oskarżoną. Oprócz tej opowieści, dziewczyna wraca do swoich wspomnień. Opowiada w nich o tym, jak została dziewczyną Sebastiana, o imprezach i trudnych momentach. Wszystko to ma następstwa w późniejszej zbrodni, której pomysłodawcą był właśnie Sebastian. 

Co tak naprawdę stało się w szkole? Czy dziewczyna była wspólniczką mordercy? Dlaczego zabiła swojego chłopaka i przyjaciółkę? Co skłoniło ją do takiego pomysłu?  

Powieść stanowi świetną narrację. Ukazane zdarzenia z perspektywy oskarżonej dają czytelnikowi wrażenie, że są one prawdziwe. Książka przedstawia zagubienie dzisiejszej młodzieży, z którymi powiązane są alkohol i narkotyki oraz to, do czego może prowadzić brak miłości i wsparcia od rodziców. Mówi też o toksycznej miłości i trwaniu w niej przez strach, że druga osoba coś sobie zrobi. Powieść ta daje do myślenia, jak poważne skutki może mieć brak wsparcia dla młodej osoby. 

Korekta: Joanna Mróz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *