MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Sobota ze zbrodnią. “Wielki Chłód” Katarzyny Rygiel

Okładka książki Katarzyny Rygiel "Wielki Chłód"

Okładka książki Katarzyny Rygiel "Wielki Chłód"

Co się stanie, gdy autor książek zacznie się gubić w świecie rzeczywistym? Gdy fikcja zacznie zlewać mu się z rzeczywistością, a to co się dzieje w pisanej przez niego książce, będzie miało miejsce w jego życiu.  

Janusz Krzyżanowski to rozwodnik. Ma on 10-letniego syna. Jest autorem kryminałów, które cieszą się niewielką popularnością. Pewnego zimowego dnia w jego progu staje wystraszony syn, który twierdzi, że jego matka, mimo tego, że powinna, nie odebrała go ze szkoły. Janusz idzie z tym na policję, by zgłosić jej zaginięcie.  

Pisarz twierdzi, że jest prześladowany. Uważa, że ktoś włamuje się do jego domu i zostawia mu zapalniczki takie, jakich używa jego postać, w książce, którą właśnie pisze. Zaginięcie swojej byłej żony, Anny, też uważa za powiązane z jego książką. Zaczyna mieć paranoje, o których mówi policji, ale nikt mu nie wierzy.  

Książka opowiada o trudnej relacji syna z ojcem, który pochłonięty swoim życiem, nie uczestniczy w dorastaniu 10-latka. Powieść przedstawia również, chęć zemsty i rodzącą się nienawiść do bliskiej osoby, którą kiedyś się kochało. Jest to połączenie fikcyjnego świata i przełożenie go na świat realny, który rządzi się swoimi prawami i często nawet najmniejszy błąd przełoży się na dalsze życie.  

Korekta: Gabriela Kusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *