MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Solidarni z redakcją Dziennika Wschodniego. Protest już w środę

Fot. Lubelski Ruch Miejski/ Facebook

Już jutro, 3 marca odbędzie się protest przeciwko tłumieniu wolności wypowiedzi oraz niezależności dziennikarskiej pracowników Dziennika Wschodniego, który powstał w wyniku trwającego sporu dewelopera oraz większościowego udziałowca Tomasza Kalinowskiego z dziennikarzami lokalnej gazety. Pikieta rozpocznie się o godz. 16, przy ul. 3 Maja 18 w Lublinie, przed siedzibą Dziennika Wschodniego. 

.

Pikieta „Dziennik obywatelski a nie deweloperski” jest odzewem na działania prowadzone przez likwidatora spółki Corner Media, wywołane konfliktem między udziałowcem i deweloperem Tomaszem Kalinowskim a dziennikarzami, którzy pisali o „betonozie” w mieście. Celem protestu jest przywrócenie do pracy wieloletniego redaktora naczelnego Krzysztofa Wiejaka, jego zastępczyni Agnieszki Mazuś oraz Agnieszki Antoń, którzy zostali zwolnieni w następstwie konfliktu, a także odsunięcia przez sąd Lublin-Wschód Wydział Gospodarczy KRS od sprawy likwidatora Leszka Kukawskiego. Na polecenie likwidatora spółki, w asyście ochrony wymieniono także zamki w drzwiach oraz nie dopuszczono dziennikarzy do komputerów.  

Dziennikarze Dziennika Wschodniego traktują to jako zamach na wolność wypowiedzi i niezależność dziennikarską, dzięki której opinia publiczna ma dostęp do rzetelnych informacji.  

.

– Istotą wolnych mediów jest niezależność od układów finansowych i politycznych. Aktualnie Dziennik Wschodni stracił troje bezkompromisowych dziennikarzy, którzy stali na straży dobra wspólnego mieszkańców, a nie prywatnych interesów – piszą organizatorzy protestu. 

.

Obecnie w biurze redakcji wraz z pozostałymi dotychczas niezwolnionymi dziennikarzami przebywają pracownicy firmy ochroniarskiej, kontrolującej kto wchodzi do pomieszczeń. 

.

– Protestujemy przeciwko zastraszaniu redakcji przez większościowego udziałowca Tomasza Kalinowskiego oraz zawłaszczaniu Lublina przez deweloperów! – czytamy w oświadczeniu organizatorów. 

.

Wydarzenie jest organizowane przez Miasto dla Ludzi – Lubelski Ruch Miejski, Fundację Wolności, KOD Region Lubelski, Górki Czechowskie – wietrznie zielone, Marsz Równości w Lublinie.

.

Link do wydarzenia na Facebooku “Dziennik obywatelski a nie deweloperski – pikieta”

.

Korekta: Anna Marek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *