MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Strajk Kobiet w Lublinie. Jak przebiegają protesty?

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 r. orzekająca dokonywanie aborcji ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jako niezgodne z konstytucją, wywołała duże oburzenie wśród społeczeństwa. Od tego momentu, niemal codziennie w całym kraju trwają protesty, sprzeciwiające się tej decyzji. Jednym z tych miast jest Lublin.

Lublinianie po raz pierwszy protestowali w mieście wieczorem, 22 października 2020 r. na placu Króla Władysława Łokietka. Tego dnia niewielka grupa młodych osób zebrała się na schodach miejskiego Ratusza by prowadzić tzw. cichy protest. Zebrani trzymali transparenty z napisami takimi jak „Ilu żyjącym dzieciom pomogliście. Nie obchodzi was życie! Interesuje was tylko ograniczanie praw!”,
„To moja macica nie wasz inkubator” czy „Nasze ciała nie są własnością posłów”.

„Pogrzeb Praw Kobiet” – 23 października 2020


Kolejny, bardziej zorganizowany protest odbył się 23 października pod nazwą „Pogrzeb Praw Kobiet”. O godz. 18.00 protestujący zebrali się przy ulicy Królewskiej 3, gdzie mieści się biuro Prawa i Sprawiedliwości. W tym miejscu uczestnicy symbolicznie zapalili znicze, a następnie udali się przez Plac Litewski w stronę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Maszerujący symbolicznie zatrzymali się przy Skwerze 100-lecia praw wyborczych Polek. W trakcie marszu uczestnicy skandowali hasła sprzeciwiające się decyzji TK oraz obecnej władzy, m.in. „Rząd taki gibki, że wchodzi nam w cipki” czy „Wypierdalać”.  W marszu wzięła udział głównie młodzież oraz studenci, choć zauważyć można było także rodziców z dziećmi czy osoby starsze. Marsz został rozwiązany przy Centrum Spotkania Kultur. Wydarzeniu asystowała policja.


Spacery – 24 i 25 października 2020


24 października odbył się kolejny protest, pod siedzibą Konfederacji w Lublinie. Kolejnego dnia, 25 października, o godz. 16.30 demonstranci zebrali się w Ogrodzie Saskim, gdzie został zorganizowany Czarny Marsz. Przed wejściem do pałacu arcybiskupiego protestujący zawiesili na bramie transparenty sprzeciwiające się decyzji TK, a także skandowali hasło „Biskupie wyjdź!”. Na miejscu obecna była także grupa wiernych odmawiająca różaniec. Nie doszło jednak do starć między uczestnikami obu wydarzeń.
Po zakończeniu demonstracji 11 osób zostało wylegitymowanych i  1 osoba została zatrzymana. Jak poinformował Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, osoba ta miała naruszyć nietykalność funkcjonariusza podczas umieszczania transparentów na bramie.

Blokada ulic na przejściach dla pieszych – 26 października


Nowy tydzień przyniósł kolejne protesty. 26 października 2020 r. od godz. 14.30 rozpoczęła się blokada ulic, będąca kolejną formą protestu przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Mniej liczne jak dotychczas grupy młodych ludzi protestowały na przejściach dla pieszych, znajdujących się przy ulicach Sowińskiego, Głębokiej, Alei Racławickich, Królewskiej i alei Długosza .
Protest zakończył się o godz. 17.00 i spowodował bardzo duże korki.  Akcję nadzorowała policja, która co pewien czas wstrzymywała protestujących i wznawiała ruch.

Blokada ulic samochodami – 27 października


We wtorek, 27 października do akcji protestacyjnej dołączyli się taksówkarze, którzy w ramach Strajku Kobiet prowadzili kolumnę pojazów, poruszającą się bardzo powoli. Część z nich miała umieszczone na szybach symbole Strajku Kobiet czy wieszaki. Kierowcy rozpoczęli protest z parkingu przy Arenie Lublin, a następnie poruszali się na trasie: aleja Unii Lubelskiej – Rondo Lubelskiego Lipca 80 – rondo im Romana Dmowskiego.

Reakcja na oświadczenie J. Kaczyńskiego – 28 października


7. dnia po wydaniu orzeczenia TK w sprawie aborcji protesty nadal nie ustają, a wręcz przeciwnie – się nasilają. Sytuacji nie poprawiło wczorajsze oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego, które w opinii wielu osób ze świata nauki i mediów m.in. prof. Karoliny Wigury czy Piotra Żyłki z portalu Deon, jeszcze bardziej podzieliło społeczeństwo i  zaogniło konflikt.

Wczoraj późnym wieczorem, kiedy wróciłem do domu po całym dniu pracy i zobaczyłem to przemówienie Jarosława Kaczyńskiego, po raz pierwszy w ciągu 11 lat pracy w mediach kościelnych, mediach związanych z Kościołem takiego komentarza udzieliłem i dzisiaj chciałbym to podkreślić: to wezwanie Jarosława Kaczyńskiego jest absolutnie antychrześcijańskie, jest karykaturą chrześcijaństwa. Jest cynicznym wykorzystaniem, próbą wykorzystania Kościoła do swoich interesów, do swojego sposobu dzielenia, rządzenia, manipulowania społeczeństwem, budzenia lęków między ludźmi – powiedział Piotr Żyłka w TVN24.


Dziś, podobnie jak w innych miastach w Polsce odbędzie się kolejny protest, sprzeciwiający się decyzji TK, który uznał za niezgodne z Konstytucją dokonywanie aborcji ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Podobnie jak w przypadku poprzednich dni, wielu demonstrujących łączy się ze sobą za pośrednictwem mediów społecznościowych. Utworzone wydarzenie na Facebooku pod nazwą „Uczniowie dla praw Kobiet! | Lublin” zakłada protest uczniów oraz lubelskich studentów, o godz. 17.00 przy miejskim Ratuszu. Marsz ma kierować się w stronę Kuratorium Oświaty.
Tego samego dnia została ogłoszona również ogólnopolska akcja solidaryzująca się z kobietami, polegająca na rezygnacji z pracy/uczestnictwa w zajęciach na uczelni w tym dniu.

Oddolne manifesty studentów

Pomimo, że wszystkie wyżej wymienione formy sprzeciwu wobec ubiegłotygodniowej decyzji TK mają charakter niezorganizowany i są wynikiem silnego zaniepokojenia społeczeństwa obecną sytuacją polityczną, zainteresowanie protestami nie słabnie. 28 października 2020 r. studenci prowadzili własne protesty przy Uniwersytecie Gdańskim czy Politechnice Gdańskiej.  Tam, rektorzy UG i PG ustanowili 28 października  dniem rektorkim. Z kolei we Wrocławiu oraz Krakowie, żacy zorganizowali studenckie spacery. W Katowicach, studenci i doktoranci Uniwersytetu Śląskiego również wyruszyli na spacer w ramach protestu, tym samym nie wzięli udział w zajęciach.

Część studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej również podjęła formę protestu w postaci nieuczestniczenia w zajęciach tego dnia. Z informacji które uzyskaliśmy, wykładowcy w takich przypadkach przychylnie rozpatrywali tę sytuację, dzięki czemu studenci nie uzyskali nieobecności. Na naszym uniwersytecie protestowali studenci z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS, Filozofii i Socjologii UMCS, Wydziału Artystycznego UMCS oraz Prawa i Administracji UMCS.

Głos w tej sprawie zabrał również Rektor UMCS wraz z pozostałymi członkami Kolegium Rektorskiego, którzy wyrazili wsparcie dla wszelkich działań o charakterze demokratycznym, kształtującym postawy tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka – bez względu na płeć, pochodzenie, wyznanie, światopogląd oraz przekonania polityczne. Kolegium zaapelowało jednocześnie o przestrzeganie w szczególności ograniczeń wynikających ze stanu epidemii, z dbałością o zdrowie swoje oraz innych.
Oświadczenie wydał również Przewodniczący Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS oraz Członkowie Zarządu.

– […] przyłączam się do wsparcia wszystkich inicjatyw społecznych opartych o szacunek wobec drugiego człowieka[…]. Tym samym chciałbym wyrazić wdzięczność wobec Waszego wsparcia dla aktywności kształtujących postawę tolerancji i pluralizmu światopoglądowego – czytamy w oświadczeniu.


Przewodniczący skierował również apel do protestujących o dostosowanie się do obecnie panujących zasad reżimu sanitarnego.

Pamiętajcie o zasłanianiu ust i nosa oraz zachowaniu dystansu społecznego – wzajemna odpowiedzialność za drowie i życie, również wyraża naszą troskę o bezpieczeństwo i dobro wspólne – napisał Przewodniczący ZUSS Patryk Bukała.


Fot. Anna Michalec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *