MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Szermierka: Polacy Mistrzami Świata kadetów w szpadzie

Szermierka-szpada: zdjęcie ilustracyjne

Fot. Marie-Lan Nguyen/ Wikipedia Commons

Alicja Klasik (RMKS Rybnik) i Antoni Socha (PKSzerm Warszawa) wywalczyli dwa złote medale Mistrzostw Świata U17 w Kairze. To pierwsze medale Polaków w tej kategorii wiekowej.

Mistrzostwa Świata w szermierce do lat 17 odbyły się 10 kwietnia w Egipcie. Alicja Klasik wygrała wszystkie walki w rundzie grupowej. W eliminacji bezpośredniej pokonała Yoonjung Han z Korei (15:9). Polka zapewniła sobie ćwierćfinał po zwycięstwie z Andraną Theodoropoulou (Grecja), a następnie wygrała z Jihyun Kang (Korea). Jednopunktowe zwycięstwo w walce z Amerykanką Ketki Ketkar dało Alicji miejsce w finale. W walce o złoty medal zmierzyła się z Rosjanką Ekateriną Kolbenevą. Wygrywając 15:12 zdobyła tytuł Mistrzyni Świata kadetek.

Drugi z biało-czerwonych, który zdobył złoty medal – Antoni Socha, również zwyciężył we wszystkich walkach w rundzie grupowej. Kolejnym przeciwnikiem w drodze po medal był Koreańczyk Donghyeok Kima. Następna walkę stoczył z Danielem Ojeda z Kostaryki wygrywając 15:13. W kolejnym etapie rywalem był Mihail Puchkovskyi (Białoruś), nad którym odniósł zwycięstwo 15:11. Polak awansował do strefy medalowej wygrywając jednym punktem z Rahimem Rashaidą (Bułgaria). Finał zapewnił sobie zwyciężając z Dowanem Kimem z Korei (15:13). W wyrównanym finałowym pojedynku Antoni Socha pokonał Rosjanina Artema Sarkisyanina 15:13 zostając Mistrzem Świata kadetów.

Sukcesy w Kairze to kolejne złote medale zdobyte na Mistrzostwach Świata kadetów w historii polskiej szermierki. Wcześniej zdarzyło się to trzy razy. Ostatni taki triumf odniósł florecista Andrzej Rządkowski w 2014 roku.

Więcej informacji wraz z pełnymi wynikami można znaleźć na stronie Polskiego Związku Szermierczego: http://www.pzszerm.pl/news/10577/polski-dzien-w-kairze-alicja-klasik-i-antoni-socha-mistrzami-swiata-kadetow.html#top_static_site.

Korekta: Martyna Kaczmarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *