MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

To powtarza się co roku. Wielkanocne tradycje

Golgota z trzema krzyżami i Grób Pański
https://stock.adobe.com/pl

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijan. Ma głęboko zakorzenione tradycje, które w polskich rodzinach są przestrzegane od pokoleń.

Wiosenne porządki

Gdy Wielkanoc się zbliża, w każdym domu są robione gruntowne porządki po zimie. Według zwyczaju, każdy domownik powinien wziąć w nich udział.

Niedziela palmowa

Rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Upamiętnia wjazd Jezusa na osiołku do Jerozolimy, gdy tamtejsi mieszkańcy witali Go gałązkami palmy. W Polsce na upamiętnienie tego wydarzenia robi się kolorowe palmy zrobione z suszonych traw, kwiatów z bibuły i bukszpanu.

Malowanie jaj

Zwyczaj ten jest znany od czasów Cesarstwa Rzymskiego, a na ziemiach polskich pierwsze znalezione pisanki pochodziły z wieku X. Mają symbolizować rodzące się życie oraz nadzieję wynikającą z wiary w Zmartwychwstanie.

Kolorowe pisanki
https://stock.adobe.com/pl

Święconka

Jest to nazwa koszyka, który święci się w Wielką Sobotę. Powinny się w niej znajdować:

– chleb – przedstawia Ciało Chrystusa, daje pomyślność i dobrobyt;

– sól – wierzono, że potrafi odstraszyć zło, symbolizuje życie i prawdę;

– chrzan – symbolizuje siłę, ma przynieść zdrowie;

– jajko – ciekawostką jest to, że pojawiło się w święconce najpóźniej, jest symbolem nowego życia;

– wędlina – ma przynieść zdrowie, płodność i dostatek;

– ser – znak przyjaźni i zgody między człowiekiem a przyrodą;

– ciasto – znak doskonałości i umiejętności;

Triduum Paschalne

Upamiętnia najważniejsze wydarzenia przed Zmartwychwstaniem Pana Jezusa.

  • Wielki Czwartek

Rozpoczyna Triduum Paschalne. Upamiętnia ustanowienie dwóch sakramentów – Eucharystii i Kapłaństwa. W ten dzień w kościołach milkną dzwony, a pojawiają się kołatki. Również organy nie grają melodii. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do symbolicznej ciemnicy, upamiętniającej więzienie.

  • Wielki Piątek

Jedyny dzień w roku, w którym nie ma odprawianej Mszy Świętej, dlatego, że śmierć Jezusa jest ofiarą samą w sobie. Na liturgii zostaje odsłonięte Drzewo Krzyża, które jest osłonięte od piątej niedzieli Wielkiego Postu.  Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do grobu, gdzie w większości kościołów pilnuje go straż grobowa. W ten dzień są odprawiane adoracje przy grobie pańskim.

  • Wielka Sobota

Wielkosobotnia msza jest uznawana za najważniejszą mszę w roku. Wtedy zaczynają bić dzwony w kościołach. Po raz pierwszy od początku Wielkiego Postu słychać radosne Alleluja. W dzień ten, przed liturgią święci się wodę i ogień.

Rezurekcja

Jest to Msza Święta w Niedzielę Wielkanocną, rozpoczynająca się o 6 rano. Poprzedza ją uroczysta procesja, która rozpoczyna się wyjęciem z grobu Najświętszego Sakramentu, z którym wszyscy wierni przechodzą trzy razy wokół kościoła. Towarzyszą jej również dzwony. W procesji również niesiona jest figura Zmartwychwstałego Jezusa.

Śniadanie Wielkanocne

Odbywa się ono w Niedzielę Wielkanocną. Na stole znajdują się między innymi pokarmy ze święconki.

Śmigus-Dyngus

Jest to zwyczaj oblewania się nawzajem wodą. Przypada na poniedziałek wielkanocny. Zwyczaj wziął się od Słowian, którzy w taki sposób świętowali odejście zimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.