MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Wayne Rooney – talent ubrany w kontrowersje

Portret Wayne'a Rooneya

https://www.instagram.com/p/B_KH06QjCe6/

W piątek (15.01) Anglik ogłosił, że odwiesza buty na kołek. Od teraz będzie trenował zespół z zaplecza Premier League. Wayne Rooney to z pewnością jedna z barwniejszych postaci nowoczesnej piłki nożnej. Rzućmy okiem na życiorys nietuzinkowego piłkarskiego geniuszu, który nigdy nie został w pełni wykorzystany. 

Kluby i Reprezentacja 

Urodził się w Liverpoolu. Podobnie jak cała rodzina – kibicował Evertonowi, gdzie później stawiał pierwsze kroki w juniorskiej i seniorskiej piłce. W roku debiutu, w seniorskiej drużynie został najmłodszym strzelcem Premier League w tamtym czasie. W Evertonie rozegrał dwa sezony, w trakcie których zdobył 17 bramek i 8 asyst. 

W sezonie 2004/2005 Rooney postanowił zmienić klub, ze względu na konflikt z ówczesnym trenerem Evertonu – Davidem Moyes’em. Wyścig po napastnika wygrał Manchester United, który wyłożył na stół 37 mln euro. Jak przyznał sam piłkarz – nigdy nie brał pod uwagę przenosin do Czerwonych Diabłów, lecz gdy tylko otrzymał ofertę od Sir Alexa Fergusona – natychmiast ją zaakceptował.  
W nowy zespół wszedł z impetem, zdobywając hat-tricka i asystę w swoim debiucie przeciwko Fenerbace w Lidze Mistrzów. Na czas gry w United przypadł rozkwit jego piłkarskich talentów. Mimo swojej budowy, był szybki i zwinny. Miał zmysł snajpera i potrafił grać na wielu pozycjach. Znany był ze swoich powrotów do obrony, które niejednokrotnie ocaliły drużynę od straty gola. Wydaje się, że jedynym czynnikiem, który zatrzymał go przed dorównaniem legendom takim jak Leo Messi czy Cristiano Ronaldo, było jego rozrywkowe życie prywatne (o którym powiemy więcej nieco później).

W trakcie 13 Sezonów spędzonych na Old Trafford Rooney rozegrał 559 spotkań, zaliczył 128 asyst i strzelił 253 bramki, co czyni go najlepszym strzelcem w historii tego klubu. 

W sezonie 2017/2018 Anglik uznał, że najlepsze czasy ma za sobą. Postanowił ,,wrócić do domu” i przeszedł do Evertonu na zasadzie wolnego transferu. Rozegrał tam jeden sezon, zdobywając 12 bramek i 2 asysty w 40 meczach. W tym czasie wskoczył na 3. miejsce w klasyfikacji liczby asyst w historii Premier League. 

Sezon 2018/2019 przyniósł wyjazd za granicę. Wayne Rooney podpisał wtedy kontrakt z amerykańskim D.C. United, gdzie w ciągu dwóch sezonów rozegrał 52 spotkania, zdobył 25 bramek i 16 asyst. 

W sezonie 2019/2020 ,,Biały Pele” został grającym członkiem sztabu szkoleniowego w Derby County, gdzie rozegrał 35 spotkań, zdobył 7 bramek i 3 asysty. 
Z dniem 15 stycznia 2020 oficjalnie został trenerem zespołu z Park Pride Stadium. W reprezentacji Rooney nie święcił ogromnych triumfów. Wielkie imprezy zespół ,,Synów Albionu” z reguły kończył na ćwierćfinałach lub na 1/8 finału. 
Sam Rooney jest drugi w rankingu największej liczby występów w reprezentacji Anglii (120 meczów). Zajmuje natomiast pierwsze miejsce w zdobytych bramkach (53). 

W trakcie swojej 19-letniej kariery zawodnik zdobył 18 trofeów klubowych i 18 nagród indywidualnych. 

Używki i zdrady – czyli kontrowersyjne życie ,,Wazzy 

,,Roo” nie był typem przykładnego sportowca. Jego zamiłowanie do alkoholu i frywolny styl życia niejednokrotnie wpędzały go w kłopoty rodzinne i finansowe, a także zastopowały jego rozwój piłkarski. 

Kontrowersje zaczęły otaczać Rooneya już w 2004 roku, kiedy publicznie przyznał się do korzystania z usług domu publicznego w Liverpoolu. 

W roku 2006 Anglik wydał pierwszą część swojej autobiografii ,,My Story So Far” i natychmiast został oskarżony przez swojego byłego trenera Davida Moyesa o oczernianie i przedstawianie fałszywych informacji na temat relacji tej dwójki oraz powodu odejścia Rooneya z klubu w 2004 roku. Sprawę rozstrzygnięto bez udziału sądu. Piłkarz wydał oświadczenie, w którym przeprosił trenera oraz wpłacił 500 000 funtów odszkodowania.  

W 2010 roku pojawiły się kolejne pogłoski o kilkukrotnym korzystaniu z usług prostytutek. Tym razem sprawa wywołała ogromne oburzenie, z uwagi na fakt, iż w tamtym momencie żona piłkarza – Coleen Rooney – była w 5. miesiącu ciąży. Po kilku tygodniach separacji, para pogodziła się, ale afera ciągnęła się za zawodnikiem przez kilka lat poprzez docinki kibiców i mediów. 

We wrześniu 2017 roku Rooney usłyszał wyrok: 100 godzin prac społecznych oraz 2-letni zakaz prowadzenia pojazdów za kierowanie autem pod wpływem alkoholu. 
Po transferze do D.C. United ,,Roo” został aresztowany w grudniu 2018 roku na lotnisku w Waszyngtonie, za publiczne przeklinanie pod wpływem alkoholu. 

,,O Matko Boska! Co za bramka!” – Lista nietuzinkowych trafień Rooney’a 

Wayne Rooney znany jest z wielu nietuzinkowych zagrań, asyst i bramek. Oto lista kilku spektakularnych goli w jego karierze: 

1. Najbardziej pamiętnym trafieniem w karierze ,,Wazzy” jest niezwykłej urody bramka z przewrotki w ligowym meczu Manchester United – Manchester City w 2011 roku. Prestiżu dodaje fakt, iż była ona zwycięskim trafieniem w rozgrywkach z lokalnym rywalem. 
Do historii przeszła również reakcja polskich komentatorów (Andrzej Twarowski i Rafał Nahorny) na wyżej opisanego gola. 

2. Często wspominane jest również wydarzenie z 2005 roku. Podczas meczu Manchester United – Newcastle, młody Rooney prowadził ostrą wymianę zdań z sędzią. Poirytowany postanowił przerwać dyskusję i wyładować frustrację na zmierzającej w jego kierunku piłce, którą wolejem posłał prosto pod poprzeczkę bramki Givena. 

3. Piętką w okienko – tak ,,Roo” zapewnił swojej drużynie zwycięstwo nad Swansea City w 2016 roku. Po precyzyjnym podaniu Martiala w pole karne, Rooney uderzył z pierwszej piłki piętką, pozostawiając Łukasza Fabiańskiego kompletnie bezradnym. 

4. Gol z połowy boiska w meczu z West Ham United w 2017 roku. Będąc niemal 60 metrów od bramki rywali, zawodnik zauważył mocno wysuniętego bramkarza, więc postanowił wrzucić mu piłkę za kołnierz, co udało się idealnie. 

Moment wykonania przewrotki przez Rooney'a w meczu z Machesterem City
Przewrotka Wayne’a Rooney’a w meczu z Manchesterem City (2011). Źródło: Pinterest

Kariera Wayne’a Rooney’a na pewno nie była nudna. Na jej przebieg zdecydowanie miał wpływ styl życia, jaki prowadził zawodnik. Genialne zagrania przeplatane wielkimi aferami i kiepskim trybem życia to niestety nie jest przepis na najlepszego piłkarza świata. 
Anglik zostanie jednak zapamiętany jako najlepszy strzelec Manchesteru United, reprezentacji Anglii oraz jako autor pięknych bramek i piłkarz ,,gryzący murawę”. 

Korekty dokonała Martyna Kaczmarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *