MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Węgrzy solidarnie z pro-life

Strajk Kobiet odbił się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych państwach. Różne osoby wyrażały niezadowolenie wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który badał interpelacje względem aborcji prenatalnej, a zgodności z ustawą zasadniczą. Jednak z południa docierają informacje, że węgierska konserwatywna młodzież wspiera polskich pro-life. 

Strajk Kobiet, który przeszedł swojego czasu ulicami polskich miast, wywarł również wpływ na opinię publiczną za granicą. Niestety, często docierały tam informacje mijające się z prawdą mówiące o tym, że w Polsce całkowicie zakazano aborcji. Taką opinię dało się również słyszeć od samych członkiń strajku, więc nic dziwnego, że panowała dezinformacja. 

Solidaryzując się ze strajkującymi, odbyło się kilka manifestacji pod polskimi ambasadami. Celem było wyrażenie ogólnego poparcia postulatom strajku i sprzeciw względem decyzji Trybunału. W tym samym czasie odbywały się również akcje pro-life. Z uwagi na stan pandemiczny miały miejsce w przestrzeni internetowej.  

Hit Rádió – Budapest, ProLife Hungary oraz Organizacja Protest Młodych zorganizowała akcje Köszi Anyu – Dzięki Mamo, która ma na celu wsparcie osób walczących o życie w Polsce. W jej ramach zbierają zdjęcia, nagrania oraz publikowane posty przez osoby prywatne na różnych platformach społecznościowych. Na nich ludzie deklarują chęć ochrony życia od samego poczęcia. Zachęcają do używania hasztagów #prolife #köszianyu i #dziękimamo. Wszystkie te materiały zostaną przedstawione w Budapeszcie i innych miastach Węgier, aby ukazać, jakie poparcie społeczne posiada inicjatywa pro-life. Powstała nawet nakładka na zdjęcie profilowe, dzięki której można wyrazić swoje poglądy i uczucia w alternatywie do czerwonej błyskawicy. 

Akcja zsynchronizowała się z Polskim odpowiednikiem #Nieprotestuje. W ten sposób tysiące ludzi wyraziło swoje stanowisko i poparcie, jeszcze bardziej zbliżając do siebie Polaków i Węgrów o podobnych poglądach. 

Należy też wspomnieć, że dość żywo udział w akcji brała węgierska młodzież związana z partią Fidesz i Victorem Orbanem. Akcja Dzięki Mamo nie jest jedyną inicjatywą związaną z Polską. Instytut Felczaka organizuje raz do roku w Krasiczynie tygodniową szkołę, na której spotyka się młodzież z Polski i Węgier, aby zacieśnić międzynarodową więź oraz rozwinąć współpracę, która ukazuje się między innymi w akcjach opisanych powyżej. 

Korekta: Anna Marek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *