MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie

Wizyta Prezydenta Polski u naszego sąsiada nie jest przypadkowa. W ostatnich dniach na Ukrainie odbyło się szereg ważnych wydarzeń i uroczystości. Dobrze, że nasze władze starają się być aktywne, choć sytuacja międzynarodowa nie ułatwia wspólnych działań przy rozwiązywaniu problemów na świecie. 

Trzydniowa wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie jest związana ze spotkaniem organizowanym w ramach Platformy Krymskiej oraz obchodami trzydziestolecia niepodległości tego państwa. Nasz przywódca był tylko jednym z zaproszonych gości, gdyż obok niego w inauguracji platformy wzięli udział przedstawiciele, UE, NATO oraz GUAM. Poruszana była kwestia zajęcia przez Rosję Krymu oraz zagadnienia ekologiczne związane z półwyspem. Istotny był też problem mniejszości tatarskiej. Na koniec spotkania podpisano deklarację nieuznającą zajęcia Krymu przez Rosję oraz zapowiedziano dalsze działania. Udziału w platformie nie wzięły Niemcy. Drażliwą kwestią mogła być wcześniejsza wizyta kanclerz Angeli Merkel w Moskwie wraz z ukończeniem gazociągu Nord Stream 2. 

Rozmowa z Prezydentem Ukrainy 

Działalność Platformy Krymskiej dała też okazję naszemu prezydentowi do spotkania z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.  Andrzej Duda w rozmowie ze swym kolegą poruszył szereg ważnych kwestii istotnych dla obu krajów. Pierwszym najważniejszym celem było uzgodnienie obopólnego stanowiska w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Jest to wspólna inwestycja Niemiec i Rosji, która powstała przy zgodzie Stanów Zjednoczonych zagrażająca interesom Europy Środkowo- Wschodniej. Drugą ważną poruszaną sprawą były działania Białorusi dążące do zdestabilizowania sytuacji w regionie. Ostatnim punktem rozmów będącym wciąż niezabliźnioną raną w naszych relacjach jest kwestia wołyńska. Unormowanie stosunków w tej sprawie jest istotne do egzystowania w pokoju i dobrych kontaktach sąsiedzkich pomiędzy oboma krajami.  

Obchody 30-lecia Niepodległości Ukrainy 

Podczas ostatniego dnia swojego pobytu Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach 30-lecia Niepodległości Ukrainy w Kijowie. Mieszkańcy tego państwa cieszyli się z odzyskania wolności przy defiladzie wojskowej. Odbyła się ona także z udziałem polsko- litewsko- ukraińskiej brygady wojskowej. Oko widzów cieszyło pięć tysięcy żołnierzy, a na niebie ukazały się polskie samoloty myśliwskie F-16. 

Wizyta na Ukrainie, pomimo doniosłości poruszanych kwestii, przebiegła w miłej i pokojowej atmosferze, zacieśniając nasz relacje międzysąsiedzkie. Kolejnym etapem podróży naszego prezydenta będzie Mołdawia, również świętująca swą niepodległość i zmagająca się z problemami niepodległego państwa. 

Korekta: Magdalena Sadłowska 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *