MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Wszystko co powinieneś wiedzieć o Świętym Mikołaju!

Dziś obchodzimy dzień Świętego Mikołaja. Przyjęło się, że Mikołaj to zmyślona postać, w której istnienie wierzą najmłodsi – jeśli ktoś spośród dorosłych wciąż czeka na otrzymanie świątecznego prezentu od Świętego, raczej się do tego nie przyznaje. Bez względu na to czy wierzymy w tę postać czy nie, jest ona bardzo mocno zakorzeniona w świadomości wielu Polaków. Warto więc poznać historię Mikołaja, zwłaszcza w dniu jego święta! 

Dziś na myśl o Świętym Mikołaju widzimy krągłego, zarumienionego staruszka z długą białą brodą, w czerwonym stroju i czapce tego samego koloru oraz z workiem pełnym prezentów, którymi obdarowuje grzeczne dzieci. Zamieszkuje Laponię, gdzie gromada elfów pomaga mu w przygotowywaniu wymarzonych podarunków, a renifery zaprzężone do sań czekają na podróż po całym świecie. 

Czy wiecie jednak, że pierwowzorem Świętego Mikołaja była postać historyczna, biskup Miry Licyjskiej, który żył na przełomie III i IV wieku? Wygląd ówczesnego Mikołaja nieco odbiegał od dzisiejszych wyobrażeń, ale to co najistotniejsze było z nimi zgodne – dobroć, sprawiedliwość i obdarowywanie prezentami. 

Setki lat temu w Patarze (teren dzisiejszej Turcji) żył chłopiec o imieniu Mikołaj, który od najmłodszych lat był bardzo pobożny i chętnie pomagał ubogim. Pomoc innym ułatwiała mu sytuacja finansowa jego rodziny. Rodzice byli bardzo zamożnymi ludźmi, a Mikołaj był ich jedynym synem. Kiedy odziedziczył po rodzicach duży majątek, mógł żyć w luksusie, jednak postanowił przeznaczyć bogactwa na pomoc potrzebującym. Prezenty, które otrzymywały wtedy dzieci były inne, niemniej równie cenne – a może nawet cenniejsze. Były to orzechy, książki, krzyżyki, święte obrazki, ptaszki w klatce czy też pieniądze na słodycze.  

Mikołaj zasłynął jako cudotwórca, krążyło o nim wiele legend. Jedną z nich była opowieść o trzech córkach jednego z mieszkańców miasta, które z braku pieniędzy nie mogły wyjść za mąż. Mikołaj miał wrzucić im przez okno sakiewkę z pieniędzmi, co uchroniło je przed biedą. Jego inna zasługa to wstawienie się za trzema złodziejaszkami u cesarza Konstantyna I Wielkiego i uratowanie im życia. Dzięki swojej dobroci i pobożności został biskupem Miry. Zmarł w podeszłym wieku, 6 grudnia w połowie IV wieku n.e. i to właśnie w tym dniu co roku obchodzimy Dzień Świętego Mikołaja.  

Mikołaj jest jednym z najbarwniejszych i najbardziej znanych świętych, co potwierdza chociażby ogromna ilość świątyń działających pod jego wezwaniem. W Polsce obecnie jest ponad 300 takich kościołów i katedr. Był on człowiekiem dobrym, pobożnym i miłosiernym, dlatego mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa. 

O tym jak wyglądał pierwszy wizerunek Świętego Mikołaja oraz jak on zmieniał się na przestrzeni lat znajdziecie w jednym z naszych poprzednich artykułów https://polformance.umcs.pl/wspolczesny-wizerunek-swietego-mikolaja/.

  Na koniec prezentujemy 6 ciekawostek o Świętym Mikołaju: 

  1. Imię Mikołaj pochodzi z greki i składa się z dwóch części: nike – “zwyciężać” i laos – “lud”.  
  2. Podczas wyborów biskupa w Mirze ustalono, że urząd obejmie pierwsza osoba, która rankiem wejdzie do kościoła, aby się pomodlić. Osobą tą był Mikołaj – ponoć przyczyniła się do tego boska interwencja.  
  3. Mikołaj długo był uważany za świętego, który udziela pomocy w każdej potrzebie. W związku z tym przywoływano go nawet w rytuałach egzorcystycznych. 
  4. Związek kultu świętego Mikołaja z wręczaniem prezentów trwa już od XV wieku. Informacje na ten temat znajdują się w źródłach polskich, czeskich, austriackich, holenderskich, belgijskich i niemieckich. 
  5. W niektórych krajach Święty Mikołaj stał się bożonarodzeniowym dziadkiem. We Francji jest to Pere Noel, w Norwegii – Julemand, a we Włoszech – Babbo Natale. 
  6. Postać Świętego Mikołaja w nowoczesnym wyobrażeniu trafiła ze Stanów Zjednoczonych aż do Azji. W Chinach znany jest jako Staruszek Bożonarodzeniowy.  

Korekta: Martyna Kaczmarczyk. 

Fot.: gpointstudio/Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *