MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Wtorki z Metalem: C jak Chevelle

Zespół Chevelle

Chevelle 2019, Fot. Wikipedia Commons

Dzisiaj rzucimy okiem na rodzinny biznes z nieco świeższym brzmieniem, niż ostatnio omawiane kapele. 
 
Zespół powstał w 1994 roku z inicjatywy braci Sama i Pete’a Loeffler’ów. Przez skład w ciągu lat przewinął się jeszcze trzeci brat oraz szwagier. Nazwa zespołu to po prostu nazwa modelu ulubionego samochodu ojca jego członków (Chevrolet Chevelle). Pierwszy album – “Point #1”, mimo krytyki, sprzedał się w dość sporej ilości – ok. 100 000 egzemplarzy. Natomiast drugi okazał się przepustką do sławy. Z dość wysokimi wynikami na listach przebojów “Wonder What’s Next” sprzedał się w ponad 2 000 000 egzemplarzy i dwukrotnie pokrył się platyną. Rozpiętość gatunkowa jest tutaj dość spora: Heavy Metal, Metal Alternatywny, Post Grunge, czasami muzycy zahaczają nawet o Nu-Metal

Biorąc pod uwagę realia muzyki metalowej, wizerunek członków Chevelle można spokojnie określić jako ,,grzeczny” i dość wtórny. Noszą krótkie, zadbane włosy, a na koncert wychodzą ubrani w ciemne ubrania (czasami nawet koszule). 

W utworach zespołu słychać dużo basu, zwłaszcza w zwrotkach. Pełni on wtedy funkcję wzmocnienia brzmienia oraz budowania tła. W niektórych kawałkach można usłyszeć solowe lub wspomagane przez perkusję partię basu. Skoro o perkusji mowa – jest energiczna, prosta, ale nieco przytłumiona przez wokale oraz gitarę, która z kolei gra czysto i jasno. W refrenach jest wyśrodkowana w swoim brzmieniu, a w podbudowie lub zwrotkach często gra nisko i nieco ,,brudniej”, ujawniając wpływy Nu-Metalu. Jeśli chodzi o wokal to zwrotki śpiewane są melodyjnie i czysto, ze zmianami rejestrów, natomiast w refrenach często wkrada się w niego zniekształcenie w postaci ,,fry screamu”. 
 
W swoich tekstach zespół rzadko wyraża wprost to, co chce przekazać. Sensu należy szukać w przenośniach i wieloznaczności słów. Najczęściej tematyką są osobiste historie, uczucia autora tekstów – Pete’a Loefflera, jego problemy i wady, które zauważa w sobie.  

Najbardziej znanym utworem Chevelle jest “The Red”. Oto 5 innych, wartych przesłuchania kawałków: 

  1. Family System  
  2. Mars Simula 
  3. Send The Pain Below 
  4. Peach 
  5. A Miracle 

Korekta: Gabriela Kusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *