MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Wtorki z Metalem: G jak Ghost

https://pl.pinterest.com/pin/232005818283814911/

Co otrzymamy z niecodziennej mieszanki różnych gatunków muzycznych, owianych tajemnicą, zabarwieniem satanistycznym i inspiracją latami 70.? Odpowiedź brzmi: Ghost
 
Zespół powstał w 2008 roku w Szwecji. Muzycy wybrali nazwę z uwagi na swoje zamiłowanie do horrorów oraz Skandynawskiej kultury metalowej.  
Pierwszy album kontrowersyjnej grupy – Opus Eponymous, w Stanach Zjednoczonych sprzedał się w ponad 15 tys. egzemplarzy. Jak to często bywa – drugi album przyniósł osiągnięcia i rozgłos. Infestissumam sprzedał się w ponad 66 tys. egzemplarzy (w USA), pokrył się złotem i zajmował dość wysokie miejsca na listach przebojów w wielu państwach. 
Klasyfikacja gatunkowa Ghost jest dość szeroka i różnorodna. Grają: power metal, stoner metal, rocka psychodelicznego, ale brzmienie poszczególnych fragmentów utworów pozwala także przypisać zespołowi typowo popowe zabarwienie. 

Band stworzył wokół siebie niezwykłą aurę. Dane osobowe członków zespołu są nieznane, a przynajmniej nie wszystkie – pozew skierowany przeciw wokaliście w roku 2017 spowodował, że do sieci wyciekła lista nazwisk muzyków związanych z zespołem w latach 2010-2016. 
Nameless Ghouls jest nazwą, jaką posługują się wszyscy członkowie, prócz wokalisty, który nazywany jest Papa EmeritusJest on najbardziej rozpoznawalny w grupie ze względu na odrębny od pozostałych członków ubiór – nosi mitrę z odwróconym krzyżem, a zamiast klasycznej maski – prostetyczną, ozdobioną makijażem. Często występuje również w czarnej lub ciemnoczerwonej szacie. Jego postać ma symbolizować demonicznego anty-papieża. Papa Emeritus występował w 4 różnych “wcieleniach” (oraz jednej, odrębnej – jako Cardinal Copia). Pod każdą z nich krył się Tobias Forge. 

Papa Emeritus II na “Rock am Ring 2014”. Aut: Jan Brauer, File:Ghost Rock am Ring 2014 (26).JPG – Wikimedia Commons

Skoro mowa o wokaliście – Forge często operuje w rejestrach typowych dla muzyki pop, śpiewając melodyjnie, bez zniekształceń głosu (poza lekkim psychodelicznym “zaśpiewem”). Gitara gra bardzo w stylu lat 70. – na przesterze, wysoko i raczej czysto. W jej brzmienie często wpada elektroniczna, psychodeliczna barwa. 
Bas w brzmieniu Ghosta jest “soczysty”, ale nie przesadnie. Buduje napięcie, tworzy tło i świetnie spisuje w podkreślaniu brzmienia gitary, na której korzyść działa fakt, że perkusja jest nieco przez bas wytłumiana. Wspomniane bębny brzmią technicznie i stawiają raczej na proste, energiczne bity. W wielu kawałkach przewijają się również klawisze w nieco “kościelnej” stylistyce brzemienia. Nadają one muzyce niecodziennego brzmienia i świetnie współgrają z perkusją. 

W tekstach dominuje tematyka okultystyczna, postać diabła oraz różnorodne zależności między nim, a społeczeństwem. 

Najbardziej znanym utworem grupy Ghost jest “Square Hammer”. Innymi kawałkami, którym warto dać szansę odsłuchu są: 

  1. “Stand By Him” 
  2. “From The Pinnacle to The Pit” 
  3. “Danse Macabre” 
  4. “Life Eternal” 
  5. “Circle” 

Korekta: Gabriela Kusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *