MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Wtorki z Metalem: H jak Havok

http://havokband.com/images/havok-band-members.jpg

 Jeśli fani Slayera martwią się, że po zakończeniu jego działalności, nie będą mieli czego słuchać, powinni zdecydowanie sprawdzić zespół Havok, który zapowiada się na godne zastępstwo legendarnej grupy. 

Havok powstał w 2004 roku w Stanach Zjednoczonych. Na wydanie pierwszego albumu (“Burn”) czekali 5 lat, w ciągu których wypuścili demo, singiel i minialbum. 
Zespół mocno wzoruje się na brzmieniach klasycznego thrash metalu. 

Band wizerunkiem scenicznym nie wyróżnia się w jakiś szczególny sposób. Uwagę wielu fanów przyciąga natomiast frontman zespołu – David Sanchez. Okazuje się, że nie tylko z brzmienia zespół przypomina Slayera – Sanchez wielu odbiorcom przywodzi na myśl “młodszego i grubszego Toma Arayę”. 

David Sanchez, https://www.pinterest.ca/pin/230668812147034551/

Brzmienie zespołu opiera się na grających power akordami gitarach, które brzmią jakby Slayer wziął ślub z Metallikąa po rozwodzie ustanowili rozdzielność gitarową w poszczególnych kawałkach zespołu Havok. Wraz z rozwojem utworu brzmienie “wioseł” przekształca się w cięższy, bardziej skomplikowany, ale powtarzalny riff. W końcowej fazie zwykle pojawia się różnorodna solówka gitarowa. Perkusista często posługuje się blastami, które wyznaczają tempo i nadają ciężkości brzmieniu zespołu. Bas jest dobrze wyeksponowany i brzmi najbardziej basowo, jak można sobie wyobrazić. Świetnie współgra on z perkusją i gitarą, których ani na moment nie przyćmiewa, ani nie wybija się ponad ich brzmienie. Staje się natomiast głównym instrumentem, gdy wiodąca gitara milczy. 
Wokal opiera się na śpiewie, przeplatanym partiami wysokiego screamu. 

Tematyka utworów to najczęściej wzywanie do sprzeciwu wobec systemu i rządów. Niektóre z nich poruszają też tematy typowo egzystencjonalne, inne natomiast mają za zadanie po prostu brzmieć mocno, ekstremalnie i do granic “metalowo”. 

Najczęściej odtwarzanym kawałkiem grupy Havok jest “From the Cradle to the Grave”. A oto 5 innych utworów, które są równie warte przesłuchania.:

  1. “Point of No Return” 
  2. “Chasing The Edge” 
  3. “D.O.A” 
  4. “Worse Than War” 
  5. “Phantom Force” 

Korekta: Gabriela Kusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.