MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Wtorki z Metalem: I jak Ice Nine Kills

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ice_Nine_Kills.jpg

Mimo, że metal przyzwyczaja do niecodziennych fuzji gatunkowych i ciekawych rozwiązań artystycznych, nadal potrafi zadziwić. Nie inaczej było w moim przypadku, gdy poznałem zespół Ice Nine Kills. 

INK to zespół założony w roku 2000 w Stanach Zjednoczonych. Początkowo znany był jako Ice Nine. Uległa ona zmianie w 2006 roku. Wywodzi się od fikcyjnej substancji ice-nine z powieści science fiction “Cat’s Cradle” autorstwa Kurta Vonneguta. Już pod nową nazwą INK wydali swój pierwszy album, czyli “Last Chance to Make Amends”. Jeśli chodzi o gatunki, do których można zaliczyć zespół – będzie to chyba najdłuższa wyliczanka w tej serii (choć na pewno będą dłuższe): melodic hardcore, metalcore, heavy metal, post-hardcore, metal symfoniczny i skacore. 

Swój wizerunek sceniczny kapela często upodabnia do charakteryzacji widocznej na teledyskach. Mowa tu o trupiobladym make-upie, kolorowych soczewkach kontaktowych, siekierach. Często również pojawiają się w “zwykłych” ubraniach. Jeśli chodzi o wspomniane teledyski, członkowie bandu często upodobniają się do postaci znanych z popkultury horrorów (np. Pennywise czy Freddie Krueger). 

Zespół na Good Things Festival w Melbourne (6.12.2019). https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ice_Nine_kills.jpg

W swoich utworach INK lubi stawiać na różnorodność. Często przeplata blasty perkusyjne, z wolnym, prostym rytmem, a screamy z melodyjnym, nieco pop-rockowym śpiewem. To wspomniana wcześniej perkusja wybija się na pierwszy plan w wielu utworach, wspierana basem. Gitara buduje tło utworów, a keyboard nadaje im symfonicznego charakteru. Warto też wspomnieć o teledyskach, które wyrózniają się świetną pracą kamery, historią i kostiumami. Charakterystyczne dla zespołu jest krótkie przedstawienie historii w prologu do teledysku przed rozpoczęciem utworu. 

Tematyka utworów najczęściej odwołuje się do motywów i historii poszczególnych horrorów. Częsta jest też krytyka religii, rzadziej pojawiają się elementy symbolizujące choroby psychiczne czy depresję. 

Utworem najczęściej kojarzonym z Ice Nine Kills jest “Communion of Cursed”. Inne utwory, którym warto poświęcić chwilę to: 

  1. “Your Number’s Up” 
  2. “The American Nightmare” 
  3. “The Nature of the Beast” 
  4. “Enjoy Your Slay” 
  5. “Rocking The Boat”

    Korekta: Gabriela Kusz 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *