MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Wtorki z Metalem: J jak Jinjer

Wokal w metalu nie tylko mężczyznami stoi, na co świetnym przykładem jest Tatiana Shmailyuk – niezwykle utalentowana wokalistka grupy Jinjer. 

Zespół jest stosunkowo młody. Powstał w 2009 roku na Ukrainie. W jednym z wywiadów basista Eugene Abduhanov mówił, że nazwa początkowo nie miała żadnego znaczenia, a jej zadaniem było wpadać w ucho. Po chwili dodał jednak: “fani zaczęli utożsamiać brzmienie nazwy z dźwiękiem przesterowanej gitary, wiesz takie Ji-Ji-Jin-Jer, więc zaczęliśmy używać tego jako standardowej odpowiedzi na to pytanie”.   

Ich pierwszym albumem, wydanym samodzielnie był “Objects In The Mirror Are Closer Than They Appear”, natomiast drugi – “Inhale, Don’t Breathe” wypuścili już pod szyldem The Leaders Records. Gatunki, do których należy zespół z Gorłówki to: metalcore, melodic death metal, groove metal, metal progresywny, djent. 

Wizerunek sceniczny nie odbiega tutaj zbyt od znanego obrazu kapel metalowych. Czarne ubrania, tatuaże, a w przypadku wokalistki – mocny makijaż, utrzymany w ciemnych barwach. 

Tatiana Shmailyuk na “John Smith Festival” w Finalandii (2019). https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jinjer_John_Smith_2019_(2).jpg

Brzmienia w utworach przeplatają się, w zależności od jego partii. Gitara raz gra krótkimi, melodyjnymi i czystymi riffami, a raz w jej brzmienie wchodzi mocny przester i przeciągnięte dźwięki. Bas jest świetnie słyszalny i agresywny. Często przebija się przez dźwięki gitary i perkusji. Ta z kolei lubuje się w prostych bitach, przeplatanych krótkimi seriami blastów. W jej brzmieniu jest dużo “metaliczności”. W odsłuchu zespołu szczególną uwagę zwraca sekcja wokalna – Tatiana Shmailyuk dysponuje niezwykle szerokim zakresem śpiewu i swobodnie porusza się po wysokich i niskich tonach, zarówno w śpiewie, jak i screamie. 

Teksty w kawałkach Jinjer są poetyckie i ubrane w metafory. Często pojawia się motyw dwoistości człowieka (świetnie obrazowany przeplataniem screamu ze śpiewem). Innymi motywami, przewijającymi się w utworach zespołu to: istota ludzkiego życia, depresja, krytyka religii czy bezlitosny upływ czasu i ludzkiego życia. Jednak nie sugerowałbym się tutaj moją interpretacją i sam poszukał w kawałkach Jinjer własnego znaczenia (zresztą jak we wszystkich kawałkach każdego z zespołów, o których do tej pory pisałem). 

Najbardziej znanym kawałkiem Jinjer jest “Pisces”. Warto też jednak sięgnąć głębiej do repertuaru zespołu: 

  1. “Teacher, Teacher!” 
  2. “Noah” 
  3. “Captain Clock” 
  4. “No Hoard Of Value” 
  5. “Scissors” 

Korekta: Gabriela Kusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *