MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Wtorki z Metalem: K jak Korn

KoRn w 2019. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Korn_Promo_Photo_2019.jpg

Dredy, makijaż i dzika odmiana scatu, czyli atrybuty zespołu, którego żadnemu fanowi metalu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Dzisiaj przyjrzymy się jednemu z najważniejszych fundamentów nu-metalu – zespołowi Korn. 

Grupa powstała w 1993 roku w Bakersfield w Kalifornii. Nazwa oryginalnie stylizowana jest na KoЯn. Odwrócone “r” ma symbolizować nazwę pisaną ręką dziecka. Teorii na temat pochodzenia nazwy jest wiele, niektóre nich są bardzo kontrowersyjne. Najpopularniejszą wersją jednak jest teoria, że Korn powstał z fuzji słów “Kern” oraz “Coroner”, które mieściły się w nazwie krematorium, w którym pracował frontman zespołu. Gatunki, jakie prezentuje band to: nu-metal, heavy metal, post grunge oraz rap metal. 

Pierwszym pełnoprawnym albumem zespołu był “KoЯn” (1994), który sprzedał się w 10 milionach egzemplarzy. Jeden z utworów z tego albumu – “Daddy” zespół wykonał na żywo tylko trzy razy w trakcie trasy promującą płytę oraz raz na dwudziestoleciu zespołu w 2015 roku. Powodem jest duży ładunek emocjonalny i bolesna dla Jonathana Davisa (wokal) historia z jego życia. 

Wizerunek sceniczny członków Korna jest dość charakterystyczny. Noszą dredy, kolczyki, czarny makijaż oraz ubrania. Jedną ze swoistości zespołu, jeśli chodzi o scenę, jest unikalny stojak na mikrofon zaprojektowany specjalnie dla Davisa. 

Jonathan Davis. Sänger von Korn beim Festival, Rocco del Schlacko 2012. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Korn_Promo_Photo_2019.jpg

Brzmienie zespołu jest wolne, ciężkie i “masywne”. Gitara lubi zagrać psychodelicznie, wprowadzając zapętlone, rozdrgane, wysokie brzmienia. Z reguły gra jednak nisko, z mocnym przesterem w dość wolnym tempie. Bas w zwrotkach jest czysty i bardzo wyraźny, natomiast w refrenach, gdy mocniej angażuje się perkusja, staje się “chrupiący”. Perkusja jest raczej wycofana. Buduje napięcie i rozwija je w kluczowych momentach utworu. Zespół lubi dodać do swojego brzmienia nieco niecodziennych akcentów, takich jak dudy, skrecze czy elementy elektroniczne (Korn ft. Skrillex – “Narcissistic Cannibal”). 
Śpiew wokalisty jest charakterystyczny z powodu brzmienia, który łączy w sobie rap, śpiew, krzyk, szloch i załamania głosu. Popularne są również jego “solówki głosowe”, które są bardzo ciekawym sposobem użycia scatu. 

Davis najczęściej przelewa na papier wydarzenia ze swojego życia i wiążące się z nimi emocje. Tematyka tekstów to przemoc, agresja, chęć ucieczki od rzeczywistości, nękanie, strach, seks, narkotyki i problemy psychiczne. 

Najbardziej znany kawałek z repertuaru Korna to “Freak on a Leash”. A oto 5 innych, wartych “rzucenia uchem” utworów: 

  1. “Blind” 
  2. “Insane” 
  3. “Thoughless” 
  4. “Shoots and Ladders” 
  5. “Rotting in Vain” 

Korekta: Gabriela Kusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *